| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a fost confiscat telefonul in ora pentru ca ma jucam, mi se pare corect sa-l confiște doar ca nu il poate confisca pe o perioada nedeterminată, adică la sfarsitul orei trebuia sa mi-l dea inapoi deoarece nu are drept de confiscare definitiva deoarece conform legii bunurile se confisca doar in cazul in care au fost obiectul unei infractiuni asadar trebuia sa mi-l inapoieze deoarece sunt in clasa a-XI-a si am 18 prin urmare consider ca s-a produs o nedreptate un profesor nu are drept de confisa un bun si sa-l retină, pe ce motiv că am folosit un telefon la oră se numeste INFRACTIUNE si se pedepseste cu confiscare definitiva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este infractiune si nu se poate pedepsi cu confiscarea definitiva.
Asa cum ti-am spus si la cealalta intrebare trebuia sa-l ceri dupa ore si trebuia sa ti-l restituie.
Fapta ta constituie abatere disciplinara, conform ROFUIP, citez:
"ART.112.Este interzis elevilor:
  i)să utilizeze telefoanele celulare în timpul orelor de curs, al examenelor şi al concursurilor;"
Asa fiind fapta ta este doar abatere disciplinara si se poate aplica o sanctiune disciplinara, printre sanctiuni nu se numara si confiscarea definitiva a telefonului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un telefon, cine se crede procuror sau politist, consider ca dacă folosesti telefonul in timpul unei ore nu se considera INFRACTIUNE, si nu poate fi retinut fara un scop anume.

| MaTLe a răspuns:

Eu cred ca au voie, si mie mi-a foat confiscat telefonul pana la sfarsitul anului ca ma jucam flappy bird in ora laughing

| anonim_4396 explică (pentru MaTLe):

Da intram peste ei in scoală cu interlopii si i rupeam cu bataia