| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a fost confiscat telefonul in ora pentru ca ma jucam, mi se pare corect sa-l confiște doar ca nu il poate confisca pe o perioada nedeterminată, adică la sfarsitul orei trebuia sa mi-l dea inapoi deoarece nu are drept de confiscare definitiva deoarece conform legii bunurile se confisca doar in cazul in care au fost obiectul unei infractiuni asadar trebuia sa mi-l inapoieze deoarece sunt in clasa a-XI-a si am 18 prin urmare consider ca s-a produs o nedreptate un profesor nu are drept de confisa un bun si sa-l retină, pe ce motiv că am folosit un telefon la oră se numeste INFRACTIUNE si se pedepseste cu confiscare definitiva?

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profesorul are dreptul sa ti-l retina pana la sfarsitul orelor si chiar sa propuna sanctionarea disciplinara pentru abaterea comisa cu buna stiinta.
La sfarsitul orelor trebuia sa ti-l inapoieze. L-ai cerut la sfarsitul orelor?

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

De ce sa -l cer eu, am ajuns sa ma rog de Ea pentru ce este o increzuta
trebuia sa mi-l deea ea inapi Ea mi l-a luat EA sa mi-l dea!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Din atitudinea ta si din unele postari de aici mi se pare ca tu esti increzut si nici buna crestere nu te da afara din casa.
Daca ai fi profesor si ai avea elevi ca tine, sunt curios ce parere ai avea.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Prietene nu sunt increjut dar crede-ma ca sunt suparat/nervos sa-l ti-l ia si tie odata si ai sa vezi ce sentiment e, sunt cuminte in ora doar am vrut sa verific ceva si brosc m-a prins, da oricum dau comanda de pe eMAG si imi iau altu

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Sa imi scada nota la purtare
dar sa imi inapoieze bunul care l-a confiscat si nu mi l-a dat inapoi nu a dat ea banii pe el

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Cateva observatii:
1.Nu suntem prieteni, cel putin prin prisma diferentei de varsta, am 67 de ani si tu precis ai sub 18 ani, dar mai sunt si altele.
2. Avand in vedere varsta mie n-are cum sa-mi ia telefonul la ore.
3. Poti fi nervos si suparat dar sa te exprimi civilizat. In primul rand sa fii nervos si suparat pe tine, tu ai gresit prima data.

| EvilThoughts a răspuns:

Ai putea să vorbești frumos cu profesorul sau cu directorul...cred că ți-l va da înaoi, din moment ce chiar nu are voie să îl rețină cât vrea dânsul/dânsa.
Vorbește frumos și politicos și cere-l înapoi. Vorba dulce mult aduce.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai cerut acel telefon la sfarsitul orelor? Poate profesorul a uitat!
Nici tu nu ai procedat corect jucandu-te cu telefonul in timpul orelor!
Atata timp cat te afli in scoala ai de urmat un regulament.In pauze sau in afara scolii il poti folosi linistit.
Cauta profesorul respectiv luni, cere scuze si cere telefonul!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu l-am cerut pentru ca deja mi-am comandat altul
si da sunt constient ca am savarsit o INFRACTIUNE deosebit de grava si merit sa fiu si exmatriculat

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Insemna ca ai bani!
Lasa ca nu e vorba si cazul de exmatriculare.

| stlucian a răspuns:

Ai noroc ca nu la aruncat pe geam!
Eu asa as fi facut! Fara "confiscare" era un element cara distrage atentia care NU E PERMIS in timpul orelor de curs!
Mai citeste si nu da vina pe profesor unde sunt atributiile elevului si unde sunt cele ale profesorului!

| anonim_4396 explică (pentru stlucian):

Bai prietene nu intelegi romaneste, sunt constient ca nu am voie cu el, dar ce ma supara este ca nu mi l-a dat la sfarsitul oerlor, sa ajungi tu profesor si sa-l arungi ca bataie ce ai sa iei de la parineti de te saturi de profesie

| stlucian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma lua cu "Bai", ca nu ma cunosti, si cunosc Limba Romana poate mai bine decat tine! Intodeauna "Romaneste" se scrie cu litera mare indiferent de conjunctura! Apoi te jucai la ora lui ceeace e o ofensa adusa pedagogului/profesorului, adica ai calcat in picioare ce vrea el sa te/va invete!

Citez ce nu inteleg: " sfarsitul oerlor, sa ajungi tu profesor si sa-l arungi ca bataie ce ai sa iei de la parineti de te saturi de profesie "
"oerlor"/"arungi "/" parineti"/" saturi"

Scuza-ma dar tu cand vei scrie la bacalaureat nu vad sanse pentru tine chiar daca invoci acum ca te-ai grabit.
Fara suparare dar daca ai 18 ani ar trebui sa stii mult mai multe si sa nu mai faci caz pentru o greseala pe care ai comis-o si sa-ti asumi responsabilitatea ta ca om daca te consideri major!

| Duucu a răspuns:

Bine a făcut, nici să nu ți-l mai dea.

| Seby90 a răspuns:

Eu ti-l spargeam.

| Seby90 a răspuns:

Daca ma gandesc mai bine, se pare ca mai bine te-as arunca pe tine pe geam.

| Seby90 a răspuns:

Nici mentionati nu merita.

| stlucian a răspuns (pentru Seby90):

Ba da dar in limita bunului simt si cu argumentele de rigoare.Sa nu iutam, ca tiganii au o cultura a lor, care trebuie respectata la fel ca orice cultura dar trebuir de precizat ca sunt si "scapari" ca de altfel in orice cultura!
Sa nu crezi ca Stefan cel Mare "si sfant" a fost usa de biserica daca citesti niste tratate despre el dar sa nu intru in mai multe detalii ...pe scurt a fost curvar! Si nici Alexandru I. Cuza nu a fost mai breaz... a fost ridicat dintr-o camera apropiata cu cea a sotiei dar era cu amanta.

Asa ca, ce invatati voi la istorie e cam trunchiat si spalacit.

Totusi, trebuie sa-i toleram pana la un punct. parerea mea restul, las la aprecierea ta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau ca nu au fost activate servicile Bitdefender Anti-theft
sau Android Device Manager si il blocam macar

| adriandibosfcdb123 a răspuns:

O sa til dea la sfarstu anului scolar

| 9Mike a răspuns:

Ok, deci, în primul rând, pune-te în locul profesorului ăluia, dacă unu' s-ar juca pe telefon în timp ce tu îi predai, l-ai lăsa să se joace în continuare?

În al doilea rând, nu te supăra pe mine, dar după cum vorbești pe aici și înjuri ca un copil de 10 ani, presupun că așa faci și la școală, iar profesorul ăla știa ce știa, eu ți-aș fi făcut la fel de exemplu. Acum hai să-ți răspund la întrebare, nu are cum să-ți țină telefonul ăla permanent, că doar nu ți-l fură. Citește și tu regulamentul școlii, vezi, poate să-ți țină telefonul o zi, până vine un părinte să-l recupereze, la sfârșitul școlii (duh, mai sunt câteva zile). Dacă nu scrie nimic, încearcă să vorbești frumos cu acel profesor, cere-ți iertare, spune-i că ai greșit, bla bla bla, mă rog, milogește-te de el până ți-l dă.

Și pentru acel "stlucian", nu sunt eu expert în română, și nu sunt nici grammar Nazi, dar urăsc când cineva greșește și intervine alt "deștept" care-l corectează tot greșit. De ce s-ar scrie "românește" cu "R" mare? Dacă tot insiști să ne dăm mari pe aici cu câtă carte știm, atunci "limba română" se scrie fără majuscule, iar "ceea ce" se scrie dezlegat. Repet, nu vreau să fiu grammar Nazi, dar urăsc când cineva face ce am zis mai sus. Mamă ce mult am scris.

| andreeaaqswdefr a răspuns:

În regulamentul școlii scrie negru pe alb că aducerea, deci nici măcar nu intră în discuție utilizarea telefoanelor în timpul orelor de curs, dar și a pauzelor este strict interzisă, iar dacă profesorul observă că îl folosești are voie să ți-l confiște până la sfârșitul anului școlar.
Spui că ești major dar nu ești în stare să îți asumi responsabilitatea pentru greșelile tale, în locul profesoarei eu te-aș fi bătut cu telefonul!

| AnaMalina22 a răspuns:

Mi se pare fff incorrect.Si mie mi s-a intamplat dar mie mi l-a dat la sfarsitul orei.Eu as vorbi cu profesoru' tau si I-as zicebig grinom' profesor, acesta e telefonul meu care a costa foarte mult si nu aveti dreptul sa mi-l luati asa ca va rog sa mi-l dati.

| anonim_4396 explică (pentru AnaMalina22):

Da sa intru peste el in cancelarie nu vrea, platesc vreo 5-10 insi 'certati cu politia" si mai vedeam cine-i bun

| Dimitrita_Ursu_1999 a răspuns:

Cereti scuze.
Apoi roaga profesoara sa ti-l inapoieze!