| asd000 a întrebat:

As vrea sa stiu daca exista vreo sansa de viata pentru un om care la varsta de 80 de ani vrea sa se opereze de prostata? Mentionez ca este bolnav cu inima, are valve infundate si stimulator cardiac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Operatiile transuretrale de prostata au o rata foarte mica de complicatii, fiindca dureaza putin, nu este necesara o anestezie prea profunda (se pot face si cu rahianestezie la nevoie) si nu implica plagi deschise (prostata se scoate endoscopic, prin uretra). Asadar, are sanse extrem de mari de supravietuire, peste 95%.

| hasiuc a răspuns (pentru Brigaela):

Depinde si de organism. Sunt destui care n-au mai apucat operatia ci doar anestezia. Numa medic sa nu fii...

| TheWomanCat a răspuns:

Depinde de persoana respectiva.Sanse exista, dar de 50%.Pe de cealalta parte...In orice caz, daca e vorba de tatal/bunicul tau iti urez mult succes sa treceti amandoi cu bine si restul familiei peste aceasta.

| vladxone a răspuns:

Problema in sine nu este operatia de prostata.Problema este daca pacientul suporta anestezia, date fiind problemele cardiace.Cel mai in masura sa iti raspunda este medicul anestezist.