| CostelFttw a întrebat:

Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru 120 zile deoarece am circulat cu 147 km/h in localitate pe limita de 50. Intrebarea este daca am dreptul sa sustin examenul teoretic pentru reducerea perioadei de suspendare. Daca da, cat mi se va reduce din cele 120 zile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai dreptul sa sustii testul pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, avand in vedere prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 104
  (2) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
  b) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus pentru săvârşirea contravenţiilor prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. a) sau art. 102 alin. (4);"
Contraventia savarsita de tine se incadreaza la art.102, alin.(4), avand in vedere ca ai depasit viteza maxima admisa cu 97 km/h, citez:
  (4) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 120 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul ori de tractor agricol sau forestier a următoarelor fapte:
  a) depăşirea cu mai mult de 70 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv şi pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;"

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bă, esti nebun? Sper să nu il mai recapeti niciodata. Mai ai antecedente.

| johnnny123 a răspuns:

Văd că ți-a mai fost suspendat și în luna mai... Tu până când nu omori pe cineva nu te liniștești.

| Yuoia a răspuns:

147 km/h in localitate? Si mai vrei permisul inapoi?