| anonim_4396 a întrebat:

Multi dintre cei de aici au trait cu adevarat clipe de groaza in zilele de 13-15 iunie 1990, chiar daca nu se aflau printre studenti, insa au urmarit cu ingrijorare la televizor cum ne-am intors in urma cu 50 de ani.Acest lucru a fost posibil datorita unui criminal care acum se da drept cinstit si anume Ion Iliescu.Cati dintre cei de aici stiu ca de fapt cei mai brutalizati au fost studentii? Cati dintre noi stim cate au indurat studentii in acele zile?
Iata ce se ascunde in spatele lui Geoana, iata ce atrocitati au facut neocomunistii din actualul PSD, in frunte cu criminalul sef, Iliescu:
http://www.hotnews.ro/......amnati.htm
http://mineriada.org/Articol.asp?ID=258
http://www.youtube.com/watch?v=Cbe3VSlAOTI
http://www.observatorcultural.ro/......tails.html

Răspuns Câştigător
| JesterRO a răspuns:

As da orice sa traiesc cat sa-i vad la puscarie ori morti pe toti nenoricitii, in frunte cu Iliescu.
Dar la puscarie pentru criminali, de securitate inalta, fara camere speciale cu pat mai bun sau tv sau wc etc. Sa fie legea lege...ca noi decat in filme mai vedem lege... ce, nici acolo.

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ne lasi cu atrocitatile de acum 20 de ani? Crezi ca oamenilor le mai pasa acum de acele evenimente? Crezi ca sunt mai grave decat ce s-a intamplat la Revolutie? Nu intelegei ca lumea nu se mai teme astazi de Iliescu, a uitat de mult ce s-a petrecut acum 20 de ani, cand Antonescu si Geoana nici macar nu intrasera in politica?
Dar pentru ca ai deschis subiectul nu pot sa nu pun si eu cateva intrebari. De ce nu se spune ca bucurestenii ii aplaudau pe mineri atunci cand le carau bate in cap studentilor? De ce nu se spune ca Iliescu nu era singur atunci, ci avea in spate FSN-ul, care ulterior s-a divizat in doua partide (astazi PSD si PDL), unul dintre ele avand si acum sigla FSN-ului? De ce nu se spune ca printre cei care aplaudau minerii pentru devastarea sediilor partidelor de opozitie se aflau multi oameni care astazi au migrat in toate partidele, ba chiar unul este in prezent ministru PDL? De ce nu se spune ca minerilor li s-au pus la dispozitie trenuri de catre CFR, o importanta companie din subordinea Ministerului Transporturilor?

regis
| regis a răspuns:

Scuza-ma, ai luat-o rau pe ulei. Am sustinut eu ca trebuie sa uitam?
Era o constatare faptul ca romanii au uitat si ce s-a intamplat la revolutie, iar mineriadele au fost un fas pe langa asta. Daca nu reusesti sa faci diferenta intre o constatare si un indemn, chiar nu avem ce sa discutam.
In iunie 90 Basescu era susecretar de stat in Ministerul Transporturilor. Nu imi amintesc sa fi dat vreun ordin prin care sa se blocheze in vreun fel sosirea trenurilor in Bucuresti. Ca s-a impotrivit si s-a indignat dupa? Asta au facut-o multi, inclusiv cei care aplaudau pe strazi.
Ii respect pe cei care au protestat atunci in Piata Universitatii, dar crede-ma ca nu ma simt in niciun fel obligat la recunostinta fata de ei. Povestile astea cu recunostinta fata de jertfa unora pentru ca eu sa duc o viata mai buna nu le inghiteam nici cand cu mandrie imi purtam cravata de pionier, de ce le-as inghiti acum? S-au jertfit pentru crezul lor politic, bravo lor, dar nu le-am cerut eu sa o faca si nu le-a cerut-o nici majoritatea covarsitoare care il votase pe Iliescu inainte cu o luna in urma. Si nici nu simt ca li se datoreaza in vreun fel viata mai buna pe care o duc astazi, dupa cum nu li se pot imputa nici neajunsurile si frustrarile vietii noastre de azi.

regis
| regis a răspuns:

Ai dreptate. In fata gandirii mele nu au efect nici cele mai gretoase jigniri, din simplul motiv ca analizez fapte si argumente, nu jigniri. Si sa stii ca nici eu nu am speranta ca in timpul vietii mele se va trai cu adevarat bine in Romania. Doar ca tu nu poti intelege ca nu eu si nici cei din jurul meu sunt de vina pentru rahatul in care s-a scufundat tara asta in ultimii douazeci de ani, ca vinovati sunt exact cei in care tu astazi crezi, tinandu-se bineinteles de manuta cu cei pe care tu ii hulesti.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ba, Geoana! Las' sa ajungem pe vasul pescaresc al lui Base, ca poate il vinde si pe-ala si om ajunge si noi intr-o tara mai civilizata! In Somalia...In Ghana...eu stiu!

April
| April a răspuns:

Cine da uitarii trecutul merita sa-l repete! Chiar daca voi nu ati fost victime directe ale mineriadelor, venirea la putere a lui Geoana ii pune in pericol pe copiii vostri sa aiba o asa experienta! Votati responsabil si matur impotriva fostei nomenclaturi! Eu voi vota pe Basescu ca sa fiu sigur ca nu vor mai exista mineriade!

| remus a răspuns:

NU VA FIE FRICA, VOTATI BASESCU! Bestiile comuniste in frunte cu iliescu si camarila au simtit cutitul la os, trebuie odata sa terminam cu hienele bolsevice.

| smaranta a răspuns:

Ai dreptate enigma, multi au uitat cine ne-a adus in sapa de lemn, si au trecut doar 5 ani de cand nu mai sunt la guvernare ca sa nu ne intoarcem prea mult in urma.Acum sunt disperati de aceea cauta sa-l desfineze pe Base prin toate mijloacele pentru ca e singurul care a avut curajul sa-i demaste, sa-i combata si sa-i contrazica. Sper din tot sufletul si ma rog pentru asta, ca Dumnezeu sa lumineze mintea romanilor in data de 6 dec.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai perfecta dreptate, dar stau sa ma intreb si eu daca nu inseamna rigiditate sa gandesti avand permanent in minte clipele de atunci, cand cu mineriadele.
cine mai priveste azi Germania cu ochii fixati pe atrocitatile comise de nazisti? cu siguranta multi, dar viata merge inainte iar nemtii sunt si ei de toate culorile!
Nu apar pe Iliescu, Doamne fereste! ma blocheaaza ideea ca trebuie sa votez cu Geoana ca sa nu iasa Base, sau trebuie sa votez cu Base ca sa nu iasa Geona! toti sunt o apa si-un pamant! dar mineriadele sunt un argument deja indepartat, traim intr-o lume care se rostogoleste f repede.Mai nasol e ca votam "ca sa nu" si nu mai votam deloc "pentru ca". adicam tragem stampila mai mult pe votul negativ.asta ne da si noua o stare negativa, dar de unde naiba sa alegi ce-i bun in lumea asta a politicii?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@pluscus voteaza cu geoana si iti voi oferi ceva la plic plus cateva terenuri.
Iar tu asta cu postul sa-ti fie rhrusine(ptiu ia uite si cand scriu tot rrit sunt).
Iliescu e tatal vostru, ar trebui introdus si in biblie ca sa nu va mai rugati unui marinar fals.
"de ce sa pleci la munca in Germania cand poti fi sclav pe taram romanesc?" eu pot face totul posibil!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Na! ai vazut? cum?! peste tot au "urechi", nu mai poti schimba un secret pe TPU asta! laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@pluscus-mineriadele nu sunt un argument indepartat. Daca ai fi trait in acele momente clipele de teroare ale minerilor, momentele in care studentii erau inchisi in camere, batuti, batjocoriti, isi faceau nevoile in aceeasi incapere, nu cred ca mai gandesti la fel.Nu putem compara atrocitatile comise de catre nazisti cu cele comise de catre mineri.Mai ales ca inca nu s-a facut dreptate. Cel putin nemtii au avut un proces prin care au fost judecati cei mai importanti lideri ai Germaniei naziste, pe cand la noi... l-au scos basma curata pe criminalul de Iliescu.Tot PSD-ul este un partid de criminali si de mafioti, inca au sangele de la revolutie si de la mineriade pe maini.Pacat pentru vietile tinerilor ce s-au jertfit pentru binele nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@eu_o_mare_enigma tie iti retrag cetatenia si mai e unu @criticu care va sta de sarbatori in vama big grin
Sper sa va vina mintea la cap"Impreuna invingem"...
Nu voi lasa ca Base sa transforme acesta minunata tara intr-un vas pescaresc cu care sa hraneasca nevoile tarii! oare am zis bine? a? hai ca-l sun pe Ion si revin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba chiar am trait fazele de care vorbesti, poate d`aia sunt calita! sigur ca ma indigneaza ca n-au fost judecati si fac alergie cand ma gandesc la Cozma-luceafarul huilei cum a fost el scos din parnaie si cum s-a intors el ca un martir la vila sa din Timisoara.Eu locuiesc in Tm si am respirat in perioada aceea impreuna cu timisoreanul meu-Cozma(cah! bube-mi ies si azi cand ma gandesc) dar, cum ziceam, viata trebuie sa mearga inainte, iar eu, daca stau crispata pe trecut nu functionez eficient!
E misto sa fii atat de transant, atat de cool! sa ai principii, sa-i sortezi ca pe fasole:astain stanga-asta in dreapta-asta se arunca.
Eu in `90 eram studenta si o perioada am stat in gazda la o distinsa doamna de vreo 75 de ani, in Piata Rosetti.era o intelectuala, mi-a aratat poze cu vila ei de dinainte de razboi, cu ea in tinerete, mi-a povestit despre aventurile ei anticomuniste etc. dar tot ea a povestit cum in vara la Mineriada a aruncat apa clocotita cu oalele pe geam cand tinerii studenti fugeau disperati prin piata sa se ascunda de brutele de mineri.Acelasi om finut, cu o istorie in spate, a gasit ca e bine sa arunce apa si sa opareasca studentii ca si mine de pilda. Ce-o fi fost in capul ei? Mi-a povestit cum era s-o condamne la moarte Gheorghiu-Dej si ia uite aceiasi femeie animandu-se la ideile lui Iliescu & minerii.
Lumea e complicata.Atunci mi-am luat catrafusele si in 24 de ore am parasit gazda. Ce cool am fost! Dar a urmat o perioada teribila, am ratat prea multe din cauza faptului ca n-am avut o perioada unde sa dorm efectiv si pe atunci ATF-ul nu era pregatit sa aiba camin de studenti, se stie.
Azi nu mai sunt asa turbata, asa inflexibila, asa cool ca atunci.Nu mai condamn cu toata gura, si privesc mai degraba inainte. Ceea ce va doresc si voua.Macar e constructiv happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Haoloo@geoana-ai noroc ca nu m-am nascut lunetis...nu mai erai.
Vezi sa nu dormi tu prin canale, cu hodorogul ala de iliescu.
Comunistilor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@criticul nu prea ti la gluma dar hai sa continuam cum vrei tu(vad ca arunci si cu stupid), diferenta dintre mine si basescu e ca eu am canalizare proprie, el trebuie sa plateasca pentru un loc in canalizarehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@regis-te chinuie nestiinta, sincer.Hai sa-ti spun ca minerii au fost chemati de Iliescu in persoana, hai sa-ti spun ca Basescu s-a opus venirii minerilor in Bucuresti, informeaza-te si apoi sa vorbesti. Iar faptul ca bucurestenii i-au aplaudat pe mineri, au fost insa nu toti au batut din palme, din acest motiv in momentul actual majoritatea nici nu vor sa auda de PSD. Iar referitor la ceea ce spui tu, SA UITAM...regret ca trebuie sa ma numesc roman alaturi de tine.Eu nu pot uita acele crime odioase, crimele infaptuite de Iliescu la revolutie, numai o persoana lipsita de cel mai mic element al gandirii poate spune asa.Acei tineri meritau sa traiasca, acei tineri s-au jertfit pentru ca tu acum sa-i improsti cu noroi.Acei tineri au crezut intr-o viata mai buna si s-au ales cu ea luata.De ce au iesit acei studenti in strada atunci? Pentru ca aveau o gandire cu mult superioara noua si au observat incotro se indreapta Romania, au observat cine este de fapt FSN in frunte cu Iliescu. Din cauza unor personaje ca tine se jertfesc altii, pentru ca tu sa traiesti mai bine si tu cum ii rasplatesti? Spunand ca nu inseamna nimic acele odioase crime? Nu meriti sa-ti mai adresez nici un cuvant, scuza-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@regis-esti de plans, crede-ma! Mi-e greu sa-ti spun mai multe, poate ca oricum in fata,, gandirii''tale nu ar avea efect nici cele mai gretoase jigniri, asa ca nu pot decat sa le spun tinerilor din ziua de azi ca pana cand pesoane ca tine nu vor trece in lumea celor drepti, ei nu vor trai bine.