HepHap
| HepHap a întrebat:

Pentru cei mai tineri, postez putin din primul mare spectacol al democratiei romanesti, organizat de Ion Iliescu: mineriada din iunie 1990.

http://www.youtube.com/watch?v=1S22AcePOrY

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa fie postat pe un post national sa vada toti tinerii poate nu se vor mai repeta asemenea manipulari in masa si instigarea la acte de vandalism ale unui viitor presedinte.

6 răspunsuri:
HepHap
| HepHap explică:

@ Lora & bacemi

Aveti dreptate. Am vrut sa spun mai ales pentru cei tineri, care poate nu au ajuns sa cunoasca ce s-a intamplat, dar e valabil si pentru cei mai in varsta, care poate au uitat ce a fost atunci. Mersi pentru observatie.

| Bacemi a răspuns:

Deci tu vrei doar ca tinerii sa invete din aceste lucruri? Daca nu stii indiferent de ideologia tinerilor cei care conduc deocamdata sunt cei maturi ( atat psihologic dar si ca etate ). Mai corect ar fi spus vizionati acest episod trist din istoria poporului roman si invatati cu totii din el. Oricine are ceva de invatat ceva. Dupa fiecare vizionare a unui astfel de material inveti ceva. Chiar daca il vizionezi a 1000-a oara tot ai ceva de invatat.

cami
| cami a răspuns:

Asa domnu' Iliescu, ati mai vrea inca un mandat? cum puteti sa puneti capul pe perna linistit?

"Iliescu ar trebui sa moara batut...sa simta si el in ultima clipa ce au simtit studentii batuti atunci de catre mineri." spunea RobyBoy2007

| antonia09 a răspuns:

Da vremuri tulburi, dar parca acum sunt si mai tulburi datorita situatie in care ne-au adus politicienii din clasa noastra politica.
Uneori stau si ma intreb care a fost scopul acestui "spectacol" izbucnit din pricina unei greve iesite de sub control?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna campania! Cine te plateste? Geoana nu e. Deci?

| mickeye a răspuns:

Degeaba. tinerii sunt cretini, știu doar cluburi, banii lu` tăticu, genți Louis Vitton, Zara.
Poate pare ciudat, dar majoritatea românilor îl iubesc pe Iliescu.