| sabin89 a întrebat:

Mulţi politicieni şi istorici (sovietici în special) au spus că în vara lui 1941 Stalin nu era pregătit de război. Propagandă falsă? Voi ce credeţi, era sau nu era pregătit?

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Https://www.historia.ro/
Aici găsești multe articole pe tema asta!

| Curious2 a răspuns (pentru gabicoo):

Purtati masca la scoala, dom' profesor?

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Bine, acolo se spun multe. M-ar interesa şi o părere personală.

| gabicoo a răspuns (pentru Curious2):

Da! Port! Am destule comorbidități! Prefer să nu risc!
+
Nu te ucide virusul în sine - ci complicațiile date de bolile de care deja suferi!

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

El personal era pregătit de orice! Nu îl interesau pierderile! Abia în iarna anului 1941, când nemții ajunseseră la marginea Moscovei, a simțit pentru prima dată frica. A înțeles că poate să piardă războiul!

Pactul Ribbentrop- Molotov avea caracter ofensiv. URSS atacase Polonia la 17 septembrie 1939 și ocupase o bună parte din teritoriul ei. Armata Roșie era numeroasă și destul de bine dotată tehnic! Problema era la nivelul corpului de ofițeri: cei mai buni fuseseră epurați din armată, uciși sau trimiși în Gulag! Cei care mai erau în viață au fost scoși urgent din lagăr sau rechemați din Siberia unde fuseseră exilați! Au luptat în război: nu pentru Stalin ci pentru Rusia. În cazul lor a fost vorba despre patriotismul rusesc!

Stalin nu se aștepta că Hitler să atace în acel moment deși fusese avertizat de R. Sorge spionul său de la Tokyo!

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

Ce nu prea înţeleg este de ce atâta tevatură? De ce a fost atât de important subiectul "pregătire/nepregătire"? Timp de zeci de ani s-au scris mii de pagini pe tema asta. Politicieni, generali şi mareşali s-au întrecut în a răspândi în toate direcţiile mitul "nepregătirii", să ştie toată lumea că Stalin nu l-a atacat pe Hitlet pentru că era nepregătit. De ce? Cui a folosit minciuna asta? Pentru că a fost o minciună. În realitate, Stalin era mai pregătit decât Hitler. Numai la tancuri dacă ne referim, Hitler avea vreo trei mii şi ceva, în timp ce Stalin avea peste douăzeci de mii. Şi nu numai la tancuri, dar la toate capitolele Armata Roşie stătea mai bine decât cea germană.

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Întotdeauna învingătorii scriu istoria!
Și acolo scriu doar "adevărul" lor!

| romeo78 a răspuns:

De fapt la începutul războiului nimeni, în afară de nemți nu erau pregătiți.
Fusese primul război mondial, apoi gripa spaniolă, dispariția marilor imperii, criza economică dintre 1929-1933, foametea, industria de nivelul secolului al 19-lea.
Oricum, mișcarea lui Hitler de a deschide 3 fronturi a însemnat începutul sfârșitului nazismului.

| TristanTzara a răspuns:

Ce pot spune e că nu era o mișcare tocmai evidentă din partea Naziștilor să atace URSS-ul când nu terminase cu Aliații. Deci fie că era pregătit sau nu, cu siguranță nu se aștepta să fie atacat atunci, pentru că război pe două fronturi nu e tocmai cel mai de dorit lucru.