| Joker3134 a întrebat:

Noi romanii că nivel de trai, economie o ducem mai bine acum 10 ani?

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o ducem mai bine, mai ales avand in vedere ca incepand din 2008 pana in 2010 am fost in criza.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Da, era mai rau, cu cat anume o sa afli daca faci o comparatie la indicatorii economici si de trai, ii gasesti pe internet.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Este o optica complet gresita, nu se poate fara bugetari: invatamant, sanatate, politie, armata, administratie, etc.
Si acestia sunt necesari si lucreaza, nu aceasta este problema. Problema este ca in unele locuri sunt prea multi, unii au fost angajati fara a indeplini conditiile cerute (pe sistem PCRB), nu se pricep iar la unii salariile sunt prea mari.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Noi romani =suna a rasism, dar ce doar voi romani stati in Romania, noi ca oameni care populam aceste pamanturi o ducem uni bine uni rau, dar per asamblu ne afecteaza EURO pe toti

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde de domeniu mann

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

O ducem pe draq mai bine. Bugetarii o duc mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, o ducem mai bine.
Salariul minim a crescut cu +50% Intr-adevar a venit si putina inflatie., insa tot este mai bine :alimentele sunt cam la acelasi pret ca acum 10 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti normal la cap? Cit era un litru de lapte in 2009? Un pachet de unt? O roata de cascaval?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Acum 20 de ani inca nu se evaporase euforia "libertatii" si fiecare se descurca ca in jungla. Unii bine, altii mai putin bine, cea mai mare parte a economiei era "la negru" cel putin partial, inca mai functionau destul de multe obiective economice pre-decembriste.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Joker3134):

Putini, ai dracului de eficienti, si i-as plati de trei ori fata de cit fac acum. Insa in caz de greseli voite i-as baga direct la bulau cu confiscarea intregii averi si fara dreptul de a mai lucra vreodata la stat SAU la companii care lucreaza cu statul. Problema nu e ca se cheltuie bani cu bugetarii, ci ca sunt prea multi si sistemul e in unele cazuri medieval de-a dreptul. Uite, eu vreau sa schimb banca la care primesc alocatia fiica-mii. Sintem acusi in 2020. Te-ai gindi ca asta se face frumos trimitind o cerere prin email sau direct de pe un site, nu? Ei, ****. Tre' sa ma duc sa fac un **** de dosar si sa pierd timpul pe la cozi pentru o operatie atit de simpla!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu folosesc: unt, cascaval, deci nu stiu ce pret au nici Lapte nu beau dar daca imi aduc bine aminte era undeva la 2lei/l acum ~3lei/ L?
In orice caz pentru o familie mica/ sau 1 persoana care nu consuma multa mancare raport salar - cheltuieli pe mancare sunt mult mai favorabile azi decat in trecut

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dadeam niste exemple. Un meniu in oras de exemplu s-a scumpit in medie cu vreo 40% in mai putin de doi ani.