| LanguageMaster a întrebat:

Notarul depune actul de vânzare-cumpărare la OCPI în aceeaşi zi când a fost făcută cumpărarea imobilului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a incheiat contractul in orele diminetii atunci depune in aceeasi zi, daca s-a incheiat dupa orele 12-13 atunci, de regula, contractul se depune a doua zi. Inscrierea in CF se face in maximum 7 zile de la depunerea actelor si in regim de urgenta in termen de 2 zile de la depunerea actelor.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De regula, in ziua urmatoare semnarii contractului, daca la OCPI este zi de primire si este persoana care sa duca actul.
Noul extras CF, cu noul proprietar, este gata in cca 2 saptamani.

| LanguageMaster explică (pentru Bula):

Dar în regim de urgență?