| mIsTeR a întrebat:

Notele din spania sunt valabile in romania?

Răspuns Câştigător
| csintalan a răspuns:

... da cu certitudine, du-te pasul1.la notar pentru legalizare, pasul 2.la scoala la care doresti pentru a vedea daca sunt locuri, profil, ...cu acceptul de la director la Inspectoratul Scolar Judetean, departamentul perfectionari, dosarul se trimite la Bucuresti pentru echivalare, ...vine echivalare, tu intre timp mergi la scoala pe baza acceptului de la director, ...care are acceptul consiliului profesoral (nu este cazul),... dar e bine, ...bafta,...

15 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Din cauza birocratiei sau a diferentelor foarte mari intre sistemele de invatamant, unii copiii au trebuit sa repete inutil anii scolari facuti in afara granitelor tarii, cel mai greu fiind pentru copiii plecati cu familia in Italia, deoarece acolo se folosesc calificativele si in anii de gimnaziu... cam asta am citit prin ziare, Poate acum e altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calificativele care se folosesc-bine-notabil -excelent au corespondenta cu notele.notele si calificativele au aceiasi valoare ca si notele din romania.la cererea foii matricole poti cere calificativele si corespondentul acestora in note.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica vrei sa spui ca ai numai insufiecient? ai corigente total? daca aici nu poti trece clasa si trebuie sa repeti in romania se intmpla acelasi lucru.chiar daca schimbi tara nu te ajuta la nimic.cate insuficiente ai pana acum pe amandoua semestrele, depinde si in ce clasa esti, uneori poti trece clasa daca ai repetat tot anul doar 2 insuficiente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica nu au fost valabile, la ce te referi.ai venit in timpul anului scolar sau la inceputul anului scolar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg! cum nu erau valabile. la ce te referi? tu de exemplu ai avut un 8 la conocimiento del medio, dar ei ti-au spus ca nu este un 8 este un 4?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAI NORMAL. DACA NU ESTI DE LA INCEPUTUL TRIMESTRULUI TREBUIE SA RECUPEREZI TOATA MATERIA DIN TRIMESTRUL RESPECTIV.PENTRU CA MATERIILE NU COINCID, ADICA LA CASTELLANO DE EXEMPLU, NU TE POTI DUCE CU O NOTA DE LA LIMBA ROMANA, SAU LA VALENCIANO NU TE POTI DUCE CU NOTA DE LA ENGLEZA.CORECT,ASA SI TREBUIA. DAR NU ERA VORBA DE NOTE ERA VORBA DE MATERIE.AM INTELES.PROBABIL CA ASA O SA SE INTAMPLE SI IN ROMANIA.MAI BINE TE DUCI LA INCEPUT DE AN PENTRU A NU TE ASCULTA PROFESORII TOATA MATERIA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cred ca e mai bine, dar pana la urma tu hotarasti ce este mai bine pentru tine.

| mIsTeR explică:

Si daca notele sa zicem nu-s asa de bune? ce fac repet de unde am terminat?

| mIsTeR explică:

Insuficiente nu am dar am zis in caz de si ce sar fi intamplat...

| mIsTeR explică:

Cand am vn aici in spania notele din tara nu au fost valabile... dc notele din spania sunt valabile in tara?

| mIsTeR explică:

Am vn in al 2 sem in spania si nu erau valabile si chair daca veneam de la inceput la fel nu erau valabile...

| mIsTeR explică:

Nu...deci ei sau uitat pe notele alea din tara cu care am vn si nu leau luat in considerare... a trebuit sa invat ca sa trec semestru...

| mIsTeR explică:

Nu...cand am vn aici cu notele din tara prof spanioli s-au uitat p ele doar sa vada cum invatam in tara... dar nu le-a luat in evidenta... a trebuit sa invat ca sa trec...

| mIsTeR explică:

Pai cand ma duc ...ma duc la inceput...

| petrutza a răspuns:

Da..in mare parte dahappy