| AvalohAlyn a întrebat:

Nu credeti ca prin pedepsirea crimelor cu pedeapsa cu moartea numarul crimelor s-ar micsora foarte mult ajungand de la 50% la 8%, 5%? Este o solutie pedeapsa mai grea pentru talharii, crime, jafuri pentru ca ele sa scada foarte mult?

Răspuns Câştigător
| giulia_6563 a răspuns:

Eu una cred ca da... dar nu i-as pedepsi cu moartea i-as teroriza psihic, incat sa ajunga sa regrete apsolut orce din viata lui, ei nu sunt un exemplu bun pentru tineretul din ziua de astazi ai observat si tu ca acum cine este la puscarie e smecher a devenit o mandrie.ar trebui sa facem ceva in privinta asta sa nu mai permitem guvernului sa ia astfel de hotarari deoarece ne punem viata noastra in pericol si a copiilor nostri.in tara noastra crimilitatea a ajuns la cote maxime. sincer iti ieste frica sa mai iesi pe strada sau sa te mai mandresti cu vreo masina noua sau ca ai banii deoarece te pui in pericol si mai ales fetele care merg prin cluburii aproape dezbracate(nu toate)si ies pe patru carari apoi a 2a zi vedem la dan diaconescu viol la ora 3 dimineata nu stiu unde fata de 16-18 etc anii.astea se intampla datorita criminalitatii a ajuns sa iti fie frica sa ii lasi copilul i parc sa se joace de ce? deoarece sunt milioane de pedofili in tara noastra si o multime de persoane care castiga o multime de bani in urma traficului de carne vie.toate astea nu vor inceta pana nu se va lua o hotarare dreapta.si apropo celor care au zis ca in puscarie le este viata grea de ce in momentul in care ies de la parnae se duc inapoi? oricum sa stii ca sunt de acord cu tine

23 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Daca bent o omoara pe alllinna si kratos e gasit vinovat, Tiger da drumul la gaz si il termina. Si daca peste ani de zile bent recunoaste sau il prindem noi cu adn-ul la colt, il executam si pe bent si Tiger, care acum sigur nu are mai mult de 14-15 ani, va posta un mare SORRY, aici pe TPU, pentru rudele si prietenii lui kratos. Hmm, sunt bunele calculele mai tiger, numai ca la mine nu se imputineaza crimele, ci oamenii nevinovati. Eu as zice sa ii tinem la parnaie toata viata si sa ii punem la munca, ca pasajele si terasamentele de cale ferata nu se fac singure.

nony
| nony a răspuns:

Inchizitia avea arsul pe rug pentru cei care aveau curajul sa afirme altceva decat balivernele care le spuneau ei.
Si totusi setea de cunostere nu a tinut cont de asta.Giordano Bruno, Jeanne d´Arc. sfarsind asa.
Daca acest principiu se aplica si la criminali.crimele nu se vor scade foarte mult.

| liviu00 a răspuns:

Pedeapsa cu moartea nu cred ca este morala. In schimb, consider ca inchisoarea pe viata, coroborata cu munca silnica, ar fi o solutie mult mai buna pentru cazurile extreme. Inca o idee buna cred eu ca este acordarea acestei pedepse pentru recidiva in anumite infractiuni grave.

kratos
| kratos a răspuns:

Credeam cu tarie asta! Daar daca nu dau aia de la putere legea noi ce sa facem?

| Mya a răspuns:

Categoric nu! Si cei care ar hotari asta, tot criminali s-ar numi! Nimeni nu are dreptul de a hotari cand sa se sfarseasca viata altui om! In schimb, ar scapa foarte usor...inchisoarea pe viata ar fi un chin! Asa ar avea la dispozitie tot restul zilelor sa-si regrete fapta; insa sunt de acord cu pedepse mai aspre pentru cei care comit infractiuni, violuri ori crime cu premeditare.

| emy a răspuns:

Nu cred ca ar fi o solutie.In primul rand, este ceva contra omeniei si a moralei dar, in acelasi timp este o pedeapsa prea usoara pentru criminali, violatori etc.Cred ca pedeapsa cu inchisoarea pe viata ar fi mai eficienta, pentru ca in inchisoare au parte de tratamente dure, plus ca nu au libertate.Bine,asta daca la noi in Romania, legea ar fi lege. Dar cum la noi, legea e facuta numai pentru oamenii de rand, iar cei cu bani pot sa faca ce vor...

| www a răspuns:

Daca am omoram criminalii, noi ce am fi?

| ralucaralu a răspuns:

Sincer e o mare prostie. daca ai omorat da.asta meriti. dar nu sa ii iei viata si tu la randul tau...rezolvi ceva? eu nu as fi de acord.si cred ca mai mult sufera inchis pentru toata viata decat omorat si gata a scapat... e normal sa omori oameni? chiar daca el o omorat pe cineva.nu cred ca mai sunem in nu stiu eu ce secol.eu nu as nfi de acord.parerea mea.

| mirella25 a răspuns:

Decat Dumnezeu are dreptul de a decide cine, cand si cum trebuie sa moara! Nu noi oamenii...

| Mihaela_2782 a răspuns:

Poate ar fi... dar sa fim seriosi. Ne coboram la nivelul lor? adica ce drept avem noi sa ii omoram? E ca si cum am comite o crima... doar ca omoram criminalii. Same thing...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o solutie dar vad ca americanii vor s-o eradicheze vezi doamne si aia sunt oameni si de ce sa sufere sacacii, eu i-as decapita sau i-as dezmembra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o solutie, dar numai intr-o tara normala. In Romania? No way, noi de mult timp nu mai avem solutie. Nu vezi si tu ca pedepsele se dau (cand se dau) doar in functie de cati bani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde ai citit tu statistica asta? Pedepsele, care este, nu "este o solutie".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@HepHap
Allllllinnnnnu-stiu e bogatia site-ului, nu mi-as permite vreodata sa fac asa ceva. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa @bent ca virtual nu doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In SUA nu a dat rezultate, de ce ar da aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bah u ai avatar q peace si vrei s se introduca pedeapsa q moartea?laughing fi atent daca este desavarsita o crima si cineva este gasit vinovat pentru acea crima si este condamnat l pedeapsa q moartea, apoi dupa cativa ani se gaseste un nou indiciu se redeschide cazul si in final se descopera k altcineva afost criminalu... cat d mare iti va fi mustrarea de constiinta k ai ucis p cineva nevinovat (k alta e sa il inchizi) si nu spune ca nu sau intamplat asa cazuri...pentru k exista un serial p discovery: adevaratul loc al crimei...si apoi ink cv daca ai ucis p cineva care a ucis, u d unde stii daca ajunge in iad... daca nu exista acest iad, iar criminalu scapa "usor"...nemaisimtind nimic...asa macar se gandeste l c bine ar fi fost daca nu ucideatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in pedeapsa cu moartea! Cred in schimb in greselile din sistemul de justitie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......egorii-de/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. S. Si eu eram pe o panta periculoasa in privinta pedepsei capitale, dar polemicile de pe site m-au trezit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. P. S. Acum am observat ca ai editat intrebarea, astfel incat raspunsul meu pare idiot. Ma bucur ca te-ai corectat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce trebuie sa omoram ca sa aratam ca nu e bun lucrul asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nenicule as da pedepse mari dar grele frate.gen ocna.nu conditii umane de trai pe banii societatii.cand scapa de acolo sa fuga de rele ca dracu de tamaie.