| LanguageMaster a întrebat:

Dacă s-ar introduce pedeapsa cu moartea nu s-ar mai întâmpla crime?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa le facem o inchisoare cu laboratoare de chimie, nu? Eu as face asa - legalizarea tuturor drogurilor usoare combinat cu pedeapsa capitala pentru cele de mare risc. La traficarea celor legale as baga niste pedepse administrative sa ii usuc pe aia. Confiscarea TOTALA SI EXTINSA a averii. Ai inceput sa faci trafic de droage si pe linga casa ta a mai aparut o vila si la maica-ta in curte iar var-tu are in garaj un Porsche si un Lamborghini? Pai va iau TOT la toti. TOT.

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu sa existe o corelatie direct proportionala intre pedeapsa cu moartea si crime. Se intampla crime atat in statele care mai au aceasta pedeapsa, cat si in statele care nu o au.
De altfel eu sunt impotriva pedepsei cu moartea, in primul rand din cauza erorilor judiciare. Mai bine ca criminalii sa execute o pedeapsa cum este detentiunea pe viata, fara posibilitate de eliberare conditionata.

| Mosotti a răspuns:

Daca s-ar introduce pedeapsa cu moartea normal ca ar fi mai putine crime, ca te temi sa mai faci totusi, nu de tot, dar se vor imputina crunt. Deci care intra nu mai iese, deci nu va mai avea ocazie sa faca altele. Moartea nu e crima pentru cineva ce a ucis, bine, nu culpa, ci premeditare. E normal sa eliminam din societate leprele pericol social care fac rau altora, pedofili, violatori si altii de genul, hai sa zici ca la un hot nu se face asa, nici macar nu il inchizi, il pui sa munceasca fortat pentru societate un timp. Asa ca se vor gandi de doua ori pana sa face aceste infractiuni f grave, deci nu doar crime.

| Celcestietot a răspuns:

Nu se introduce asa ceva la noi in tara. Pedeapsa cu moartea este ceva pus la cale de cei fara Dumnezeu...

| johnnny123 a răspuns:

De fapt lucrurile stau exact pe dos. În Statele Unite, procentul de crime în statele care au pedeapsa capitală este permanent mai mare decât în statele care nu au pedeapsa capitală.

| Bizon95 a răspuns:

Evident ca NU
sunt state in SUA care au pedeapsa cu moartea si sunt plini de crime, binemercic

iar in UE NU poti sa dai asa o lege, chiar au vrut unii (HUNIguri) este total impotriva ideii de UE, cu toate ca unii merita cu spume (cum a fost ala care a omorat copii pe insula Utøya angry )

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Ala o sa fie eliberat, intre timp se gandeste cum sa ucida mai multi copii data viitoare

| Bizon95 a răspuns (pentru RAY):

Ceva mai rau
nu numai ca o sa fie eliberat pentru ca pedeapsa maxima in tara aia e de 25 de ani
dar sta intr-o inchisoare care pentru noi e un hotel de 3 stele
SI protesteaza pe toate gaurili ce "asuprit" e el
nici mie nu imi place ideea de pedeapsa cu moartea
DAR ASTA E EXCEPTIE TOTALA SI ABSOLUTA angry

| adryang78 a răspuns:

Ba da. Dar o dată condamnați la moarte nu mai au șansa să revină în societate prin cine știe ce legi date de politicieni și să comită alte crime.

| TristanTzara a răspuns:

Ba da, uită-te la SUA, au pedeapsă capitală și totuși au o populație încarcerată imensă.

Mai ia în considerare, că dacă cum va se face o greșală judiciare și e cineva pedepsit pe nedrept, pedeapsa capitală n-o poate reversa nimeni.

| readytofly a răspuns:

Pedeapsa cu moarta tot o crima e big grin. Cele mai bune moduri de a reduce crimele este educarea populatiei si reducerea saraciei. Vei observa cu stupoare sau nu, ca tarile mai civilizate au rata criminalitatii mai mica si nici nu au pedeapsa cu moartea. Tarile mai putin dezvoltate, au si criminalitate mare, si pedeapsa cu moartea, deci nu este o solutie happy

| adryang78 a răspuns (pentru readytofly):

Sunt de acord cu ce spui tu, într-o oarecare măsură.
Dar sunt anumite categorii de infractori care ar merita pedeapsa cu moartea - traficanții de droguri, de carne vie, de organe, pedofilii...

| Yurisa a răspuns (pentru adryang78):

Traficantii de droguri de ce?

| adryang78 a răspuns (pentru Yurisa):

Cum, de ce?!
Ți se pare că n-ar merita?

| Yurisa a răspuns (pentru adryang78):

Nu

| TheGentleman a răspuns (pentru Yurisa):

Drogurile distrug vieți. Ți se pare puțin lucru?

| aXy99 a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu te obliga nimeni sa te droghezi. Nu e vina lor ca te droghezi. Sa nu mai zic de faptul ca doar amaratii care vor vinde la colt de bloc vor fi pedepsiti, baronii vor sta bine mersi in castelele lor bine paziti si "curati".

| Yurisa a răspuns (pentru TheGentleman):

Drogurile distrug vieti, nu traficantii de droguri. Nimeni nu iti baga drogurile pe gat.

| TheGentleman a răspuns (pentru Yurisa):

În spatele traficului de droguri se ascund și altele: evaziune fiscală, crimă organizată și altele. Există documentare pe tema asta. Singurele victime sunt cărăușii, care din naivitate, probleme financiare sau sărăcie ajung să transporte aceste mărfuri, și consumatorii.

| Yurisa a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu am zis ca nu merita pedeapsa (dură chiar), am zis ca nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea pentru ei

| adryang78 a răspuns (pentru Yurisa):

Atunci, ce să mai zic... Asta-i părerea ta, n-are rost s-o comentez.

| aXy99 a răspuns (pentru TheGentleman):

Foarte bine spus. Stii toate astea si tot pe carausi vrei sa-i omori!?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yurisa):

Pentru ca e crima indirecta. Daca ii dau unuia cu toporul in cap si il casapesc, il nenorocesc pe ala si pe familia lui. Daca vind droguri, atunci nenorocesc zeci-sute-mii de familii.

| ioneln a răspuns (pentru aXy99):

Asta e apologia diavolului

ei sunt principalii vinovati
daca nu ar exista produsul nu ar exista nici curiosi

nu te obliga nimeni direct dar indirect anturajul situatia sau curiozitatea naivitatea prosteasca da.

Drogurile distrug vieti indiferent ca sunt usoare sau grele.

La fel si pornografia si alcoolul in exces.

"amaratii" sa mearga la munca cinstita ca se gasesc slava domnului locuri de munca unde nimeni nu vrea sa mearga ca e grea munca.
Putori ordinare.

Winners dont do drugs.
Trebuie sa fii prajit rau la minte dupa ce s-au facut atatea filme si documentare si mass media si tot sa emiti asemenea pareri in 2019

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ioneln):

Ba nene, cannabisul SALVEAZA vieti! Doar ca incurca niste industrii de sute de miliarde de dolari anual. Astia ar fi in stare sa declare si usturoiul drog si sa fie ilegal sa il consumi, eventual sa se gaseasca doar de ala din China care e un rahat cu efecte reduse considerabil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yurisa):

Sa le facem o inchisoare cu laboratoare de chimie, nu? Eu as face asa - legalizarea tuturor drogurilor usoare combinat cu pedeapsa capitala pentru cele de mare risc. La traficarea celor legale as baga niste pedepse administrative sa ii usuc pe aia. Confiscarea TOTALA SI EXTINSA a averii. Ai inceput sa faci trafic de droage si pe linga casa ta a mai aparut o vila si la maica-ta in curte iar var-tu are in garaj un Porsche si un Lamborghini? Pai va iau TOT la toti. TOT.

| ioneln a răspuns:

S-ar intampla dar mult mai putine
Smecherii inchipuiti s-ar gandi de 10x ori inainte sa o faca pe vitejii ca ar fi pentru ei prima si ultima lor greseala care ar face-o vreodata.
Doar pentru tradare de tara, droguri, prostitutie(pesti), criminali in serie, trafic de arme, coruptie la nivel inalt si amenintari nucleare teroriste.

| SuveranulAndrei10011 a răspuns:

Pedeapsa cu moarte este o prostie, poate cea mai mare făcuta de om aceasta "pedeapsa" na rezolvat niciodată nimic, dacă tu condamni la moarte un criminal, traficant sau hoț nu ești mai bun decât el, în plus o asemenea lege e împotriva drepturilor omului la viața indiferent de fapta comisa.

| andy2026 a răspuns:

Normal ca da, gândește te la cât timp le ia sa rezolve un caz de genu, dar daca sunt criminali profesioniști degeaba, mai ales la ce politie, guvern, stat etc avem tot la fel o sa fie.