| oceanoflove a întrebat:

Nu mi-am incarcat la timp abonamentul si m-au prins controlorii. Nu m-au pus sa semnez nimic. Mi-au zis ca doar se trimite la Anaf. Acum majoritatea o sa imi spuneti ca e vina mea ca nu mi-am incarcat, asta e imi asum. Dupa cat timp vine procesul verbal prin posta? Intreb ca am auzit de cazuri in care nu le-a venit procesul decat dupa cateva luni si la o suma majorata. Cine a trecut prin asta si poate sa imi spuna?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ANAF nu are nici o treaba cu contraventiile constatate si aplicate pentru lipsa abonamentului sau biletului de calatorie.
Daca e sa te amendeze iti vor trimite acasa procesul verbal de contraventie si de la primirea acestuia ai termen de 15 zile ca sa platesti jumatate din minimul amenzii prevazute pentru contraventie. Doar daca nu platesti in acest termen va trebui sa platesti amenda stabilita in p.-v.c.
Si o amenda contraventionala nu se majoreaza, chiar daca o platesti mai tarziu.

| oceanoflove explică (pentru Ioandelasal):

Asa mi-au spus ca se trimite la anaf si mi-au mai spus un lucru despre care stiam ca nu se aplica ca o sa cheme politia ca nu am CI/BI sa ma legitimez. Eu stiu ca nu se mai da amenda daca nu ai acte cu care sa te legitimezi. Ma gandeam ca ori au vrut sa ma sperie, ori nu stiau legislatia ori erau escroci.

| Ioandelasal a răspuns (pentru oceanoflove):

Au mintit, probabil voiau sa te sperie.
Si nu se mai amendeaza pentru faptul ca nu ai la tine actul de identitate, cel mult te verifica.

| oceanoflove explică (pentru Ioandelasal):

Da exact asa stiam si eu. Eu acum sper sa nu ma amendeze nici nu m-au tinut mult trageau de mine sa platesc suma de 50 lei, dupa mi-au dat cardul ca veneau alt tramvai. Crezi ca m-ar amenda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru oceanoflove):

N-am de unde sti si nu este important ce cred eu, important este ce o sa faca ei.

| oceanoflove explică (pentru Ioandelasal):

Daca stiu ca intrebarea venea cam aiurea, dar voiam asa sa ma descarc.