| JicaContra a întrebat:

Nu reusesc sa prind la tembelizor.
Avem VID legislativ in momentul asta?
Adica putem face, ce vrem?

Ca din cate am inteles, noile reglementari de stare de alerta intra in vigoare de saptamana viitoare, iar de azi NU MAI E stare de urgenta.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, așa se pare, că avem.
Dar nimic nu este sigur, trebuis să urmărești ce spune mass media.

| JicaContra explică (pentru sadrian46):

Da, sau sa dau telefon la telverde si sa intreb daca pot sa fac ce am nevoie sa fac in momentul ala!

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu avem nici un vid legislativ. Ieri a fost adoptata si publicata in M.Of. OUG 70/2020, care prevede reglementari privind starea de alerta. De asemenea a fost adoptata si publicata in M.Of. hotararea nr.24/2020 a CNSU, in anexa aceasta contine regulile aplicabile in starea de alerta de acum, o poti citi si aici:
https://stirioficiale.ro/hotarari/anexa-hotarare-nr-24-din-14-05-2020

| JicaContra explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| JicaContra explică (pentru Ioandelasal):

Imi pare rau ca te contrazic, dar chiar in momentul asta absolut maret, la tembelizor au spus ca abia luni intra in vigoare, deci pana luni politistii nu pot da amenzi daca nu ai masca in spatii inchise, dar pot folosi alte legi deja existente

deci, dpdv al legilor specific pandemice suntem cat se poate in vid legislativ

| Ioandelasal a răspuns (pentru JicaContra):

Iar raspunzi la ce nu te pricepi si nu esti informat.
Si o rugaminte: nu-mi raspunde mie, raspunde utilizatorului care a pus intrebarea.

| JicaContra explică (pentru Ioandelasal):

Politia a declarat ca pana luni vor legitima si avertiza dar nu vor da amenzi

eu spun ce vad la TV, daca ai un link oficial care sa ma contrazica... te rog mult sa il postezi

| Ioandelasal a răspuns (pentru JicaContra):

Faptul ca politia nu va da amenzi nu inseamna ca exista vid legislativ. Iar amenzile sunt doar o foarte mica parte din masurile luate in starea de alerta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ultimele informații pe surse, nu există azi, 15.05. 2020 ora 09.30 nici o lege, ordonanță militară, care să reglementeze comportamentul nostru social referitor la pandemia cu COVID-19.

| JicaContra explică (pentru sadrian46):

Da, exact asta e raspunsul la intrebarea mea!

| Elelei a răspuns:

Nu, nu avem vid legislativ. S-a rezolvat: de azi suntem in stare de alerta.

| JicaContra explică (pentru Elelei):

Nu ai inteles
ce poti si ce nu poti face in starea de alerta a fost decis alataieri
DAR, nu a intrat in vigoare imediat, ci abia saptamana viitoare

asa ca s-a ridicat starea de urgenta, si DA, cica, ca am intrat in starea de alerta, insa, practic, daca abia saptamana viitoare intra in vigoare ce s-a decis, atunci... CE?... e vid legislativ?

| sadrian46 a răspuns (pentru Elelei):

Care este sursa ta de informație? Pe ce te bazezi? Te rog, arată și mie și la tot TPU-ul.

| Elelei a răspuns (pentru sadrian46):

Mosule, daca te plictisesti, stai mai mult la televizor, nu pe TPU! Nu ai nepoti si zapacesti copiii astia?

| sadrian46 a răspuns (pentru Elelei):

Sunt moș, cum tu nu o să devii, căci vei da în mintea copiilor înainte de vreme.
Televizor am, dar nu îl mai deschid.
Am nepoți. Copii de pe TPU sunt zăpăciți deja când intră pe site, iar nu de către mine. Am fost votat să devin userul Anului 2019 de sute de persoane pe care le-am ajutat pe TPU. Aceasta este dovadă pentru mine că fac o treabă bună aici, așa că voi continua, cu micile greșeli inerente oricui. Așa că, dta, dle sau dnă sau dră elelei, telelei, păstrează-ți sfaturile pentru cei de o teapă cu tine.

| Elelei a răspuns (pentru sadrian46):

Mai bine te uitai si nu mai faceai comentarii inutile. Vad ca despre niste vulpite vazute la tv vorbesti. Dar la stiri nu te uiti.
Userul anului? Serios? Daca tii asa de mult la medalia aia, inseamna ca aici iti este locul. Esti exact la mintea lor.