| AARON007 a întrebat:

Nu stiti legea care mentioneaza faptul ca, profesorul(a) nu are dreptul de da nota exclusiv pe caiet.
Azi am patit faptul ca am luat nota 2 deoarece nu mi-am scris lectia la un Modul, fara ca profesoara sa ma evalueze dupa cunostinte. M-ar interesa orice lege care mentioneaza faptul ca profesoara a incalcat legea. Multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, dimpotriva.
Conform ROFUIP, aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/2014, citez:
"ART.186.(1) Instrumentele de
evaluare se stabilesc în funcţie de vârsta şi de particularităţile psihopedagogice ale beneficiarilor primari ai educaţiei şi de specificul fiecărei discipline. Acestea pot fi:
  a) chestionări orale;
  b) lucrări scrise;
  c) experimente şi activităţi practice;
  d) referate şi proiecte;
  e) interviuri;
  f) portofolii;
  g) probe practice;
  h) alte instrumente stabilite de catedrele/comisiile metodice şi aprobate de director sau elaborate de către Ministerul Educaţiei Naţionale/ inspectoratele şcolare."

| AARON007 explică (pentru Ioandelasal):

Chear din contra big grin aici nu apare faptul ca pe caiet imi poate da nota big grin fara sa ma evalueze dupa cunostinte! la b) lucrarile scrise sunt: Tezele, testele, etc., aici nu cred ca poate sa apara caietul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AARON007):

Mai sunt si celelalte: referate, proiecte, portofolii, alte instrumente.

| Salontanul a răspuns (pentru AARON007):

"Chiar din contra". Numai litera "a" este pur verbala. Celelate pot fi scrise. Si ce semnifica cuvantul de mai sus? Primul. Pe mine nu m-a lasat sa-l scriu cu "e".

| AARON007 explică (pentru Ioandelasal):

Pai referatele nu sunt caiete si nici proiectele sau portofoliile. Am si o inregistrare in care profesoara mentioneaza faptul ca doar pe caiet mi-a dat nota si nu pe evaluare big grin. Oricum mersi pentru raspunsuri, sunt locul 1 in clasa la invatatura si m-ar afecta foarte mult nota asta, desi o merit normal, dar legal nu cred.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AARON007):

Daca tu consideri ca ai primit nota pe nedrept o poti contesta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti penibil cu legea ta. Nu ti ai facut temele si acum cauti scuze pentru o nota meritata?

Tipic generatiei tale, orice scuza numai sa nu munciti. Eu as fi intrat in pamant de rusine nu m as fi revoltat ca un bezmetic

| johnnny123 a răspuns:

Mai tarziu in viata o sa cauti legea care spune ca cineva este obligat sa te angajeze desi esti complet incompetent.

Ca sa te scutesc de un efort: nici legea aia nu exista.