| MeForeverAlone a întrebat:

Hei TPU
Sunt foarte curioasă de ceva. Un profesor are voie să ne dea test din ceva ce n-am făcut în clasă?
Deci noi am plecat toată clasa de la ora de matematică, am chiulit, ca să spun mai pe șleau. Și după ce a aflat profesorul treaba asta s-a enervat și la următoarea oră ne-a dat un test scurt, de 5 minute, cu un exercițiu pe care nu a știut nimeni să îl facă. Apoi ne-a demonstrat el foarte frumos cum se face exercițiul într-un minut jumate, și ne-a spus,,sunt sigur că n-a știut nimeni să-l facă" (deci se înțelege că ne-a dat intenționat acel exercițiu ca să ne facă mediile praf) și a spus că va trece notele de,, 1" în catalog. Acum mie nu-mi pasă dacă a vorbit serios sau nu. Vreau să știu dacă are dreptul să facă asta, dacă e legat. Am văzut pe site că a scris cineva că legea le interzice profesorilor să pună notă pe teme.
Deci testul a avut legătură cu lecția, dar noi am avut în caiet numai teoria, nu făcusem un astfel de exercițiu în clasă.
Deci e legal?

Răspuns Câştigător
| Lia_Andrei_1989 a răspuns:

Nu este legal, dar nici ce ati facut voi nu este legal si trebuie sa fiti sanctionati (pedepsiti) intr-un fel.

| MeForeverAlone explică (pentru Lia_Andrei_1989):

Cu asta sunt perfect de acord.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este legal, daca a avut legatura cu lectia predata, n-are importanta ca nu s-au facut exercitii. Nu se poate da teste din materia viitoare, respectiv care nu a fost predata.

| MeForeverAlone explică (pentru Ioandelasal):

Eu vreau să știu exact, din sursă sigură. Ești sigur/sigură? Ai vreo lege care te susține?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Nu exista vreo prevedere legala expresa in acest sens, dar este dreptul profesorului sa aleaga o forma de evaluare dintre cele prevazute le L.1/2011 si Regulamentul-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016.
De asemenea este normal ca testul sa fie dat din materia predata, altfel ar putea fi contestat de elevi.

| MCRgurl a răspuns:

Daca ati plecat de la o ora nu o sa va mai asculte nimeni cand va duceti sa va plangeti ca vai ce test ne-a dat. Daca voi stateati la ora si tot va dadea test tot legal era dar daca va duceati la director/directoare cred ca ar fi vorbit cu el si i-ar fi zis sa nu le treaca.Dar daca ati plecat de la ora, nu aveti nici o sansa sa va asculte.Doar sa vorbiti cu el sa nu vi le treaca...dar ca sa iti raspund la intrebarea initiala - da, este legal.

| MeForeverAlone explică (pentru MCRgurl):

Deci pe mine nu mă interesează chestii de genul,, dacă ați plecat de la oră nu o să vă mai asculte nimeni". Nu am de gând să merg la director sau ceva. E drept că am chiulit toată clasa, dar pentru asta se poate scade nota la purtare. Nu am cerut nici mustrări, nici sfaturi, nici chestii gen,, dacă voi stăteați la oră". Eu vreau să știu din sursă sigură, dacă există vreo lege care să spună că este legal asta.

| MCRgurl a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Da frate si eu ti-am zis.Este legal.Asta iti spun sigur.Si iarta-ma ca am incercat sa iti spun ce optiuni aveti pentru a va salva media.Doamne,nici nu stiu cum am indraznit.

| PeFuga a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Profesorii au un plan prestabilit cu ce o sa predea la fiecare ora in parte. Daca la ora la care ati chiulit voi el avea stabilit conform programei ca va preda lectia x, are dreptul ca ora urmatoare sa asculte din lectia respectiva. Faptul ca voi nu ati fost prezenti nu anulează acest drept al lui.

| MeForeverAlone explică (pentru PeFuga):

Ok, cred că acesta a fost cel mai inteligent răspuns de până acum
nota 20

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este legal, odata ce v-a predat teoria si era in caietul vostru ca proba, iar voi aveati obligatia sa o invatati, el are dreptul sa va dea orice exercitiu dorea, la care se aplica teoria aia.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Profesorul s-a prezentat la ora, si-a facut datoria, v-a predat metodele de rezolvare. Daca voi n-ati fost acolo e problema voastra nu a lui. Daca nu-ti iei medicamentul nu e problema doctorului.

| untu a răspuns:

Ma tem ca din pacate ca profesorul a avut dreptate ca v-a pus nota 1! Voi sunteti vinovati ca ati plecat de la ora de matematica fara motiv, fara sa le cereti voie profesorului! Pe buna dreptate ca v-a pedepsit dandu-va un test scurt de 5 minute si nimeni nu a invatat si nu a stiut si pe buna dreptate ca v-a pus nota 1! Nu mai repetati alta data niciodata! Sint sigur ca v-a certat dirigintele/diriginta pe voi si o sa va raporteze la sedinta cu parintii!

| MeForeverAlone explică (pentru untu):

Te rog frumos să nu mai dai astfel de răspunsuri dacă nu știi să scrii corect gramatical, dacă doar spui ce îți trece ție prin cap și ce îți place ție să spui oamenilor. Nu ți-am cerut sfatul și nici părerea. Dacă ești informat spune clar,, e legat", arată-mi legea unde scrie asta și rămânem prieteni. Dar dacă îți place doar să răspunzi că n-ai ce face te rog foarte mult să-ți vezi de treabă. Nota 1, în primul rând, se dă pentru copiat. În al doilea rând, nu mă lua pe mine cu,, nu mai repetați altă dată!" Nu cred că tu ești vreun sfințișor și că n-ai chiulit niciodată cu clasa de la școală sau de la liceu. N-am nevoie de prostiile tale.

| untu a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Ba da, nu am lipsit niciodata de la scoala fara motive cu exceptia invoirii de la diriginte si predarea adeverintei de la medic in caz de boala! Unii dintre colegii mei au fugit de la ore pentru a doua oara si au fost exmatriculati de la scoala!

| MeForeverAlone explică (pentru untu):

Ești la liceul militar, sau ce? Suntem în România, frate...

| nirocino a răspuns:

Ma tem ca e legal dar e posibil doar sa va sperie putin.happy Bafta!

| MeForeverAlone explică (pentru nirocino):

Ești sigur/sigură? Eu vreau să știu din sursă sigură.