| GDana a întrebat:

Nu stiu daca am ales categoria tocmai ok, dar. daca am o restanta mai pot primi bursa pe caz medical?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MEN nr. 3392/2017, cu md. si compl. ulterioare, citez:
CRITERII din 27 februarie 2017
de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii şi cursanţii din învăţământul superior de stat, învăţământ cu frecvenţă:
"ART. 5.(1) Bursele pentru susţinerea financiară a studenţilor cu venituri reduse sunt: burse sociale şi burse sociale ocazionale. Acestea sunt acordate din fonduri de la bugetul de stat, pe bază de cerere, în funcţie de situaţia socioeconomică a familiei studentului şi a criteriilor generale stabilite prin prezentul ordin şi a criteriilor specifice, elaborate conform metodologiei proprii.
(2) Pentru acordarea burselor sociale, în metodologiile proprii ale universităţilor nu sunt prevăzute criterii academice, în afara celui de promovabilitate.
(3) Bursele sociale au rolul de a asigura condiţii minime de subzistenţă pentru studenţii proveniţi din medii socioeconomice defavorizate, din familii defavorizate şi celor pentru care s-a dispus ca măsură de protecţie plasamentul, în vederea parcurgerii programelor de studii universitare la care sunt înscrişi.
(4) Cuantumul bursei poate fi stabilit, prin hotărâre a senatului universităţii, la propunerea Consiliului de administraţie, potrivit fondurilor disponibile şi nevoilor identificate la nivelul comunităţii studenţeşti, cu respectarea prevederilor art. 223 alin. (10) din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare.
  ART. 6.(1) Bursele sociale se acordă, pe baza prevederilor regulamentului propriu stabilit de către senatul universitar, la propunerea Consiliului de administraţie, ca urmare a consultării cu reprezentanţii studenţilor, inclusiv organizaţiile studenţeşti din universitate."
Fata de aceasta prevedere nu cred ca vei primi bursa sociala daca nu promovezi anul, dar trebuie sa vezi si ce spune regulamentul propriu al facultatii la care esti.

| alessia5158 a răspuns:

Indiferent de numarul restantelor, vei primi bursa pe toata durata anului universitar(adica 12 luni, respectiv pana in septembrie 2018). In acest sens, exista Ordinul Ministrului Educatiei Nationale nr. 4104/2017 care modifica art.3 al Ordinului MEN nr. 3392/2017 --- vezi, in link, continutul articolului 3 : https://lege5.ro/......jin-materi

p.s. Pentru bursele sociale NU sunt prevazute criterii de medie sau integralitate (promovarea tuturor examenelor aferente anului universitar ).