| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu sa gatesc, iar eu imi cumpar mancare in fiecare zi de la magazin, nu mi-am facut provizii de niciun fel. Consider ca oamenii s-au panicat degeaba de la un simplu virus, nu vine sfarsitul lumii. Intrebarea mea este daca credeti ca se inchide totul? Daca se inchid magazinele alimentare, eu o sa mor de foame in casa

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Magazinele alimentare se vor închide doar în cazuri extreme (dacă o sa existe peste 3-4000 de îmbolnăviri zilnic, și poate nici atunci).
Daca se va ajunge doamne ferește acolo, armata va distribui mâncare; nu se cunosc încă detalii despre asemenea operațiune, pentru ca nu e cazul.
Insa cum magazinele vor rămâne deschise, trebuie sa fim conștienți de pericol și sa ieșim cât mai rar cu putință din casa, și doar pentru nevoi urgente, cum ar fi cumpărarea hranei.
Eu ies o data pe săptămână la cumpărături, și nicăieri altundeva, in afara de mersul la munca. (am încercat sa lucrez de acasă dar nu merge prea bine, e legătura slaba, am lag suparator)

Evita sa stai aproape de alte persoane în magazin sau pe strada, și după ce pui mana pe diverse chestii (uși, tejghele, clanțe, banci, etc) NU duce mana la nas, gura, ochi, sau prin zona capuluiin general... și spala te întâi bine pe mâini cu apa și săpun.

Ps: cumpăra mâncare semipreparata și alimente care se păstrează,.
Chiar dacă nu știi sa gătești, cu ajutorul internetului poți invata cât sa nu mori de foame. Eu am început sa gătesc de nevoie după clasa a 12 (maica-mea a fost mai multe luni de zile prin spitale cu bunica) și mi-a prins foarte bine în facultate.
In plus, a devenit un hobby.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista sa mori de foame, daca inveti cum iti poti gasi de mancare!
De la primavara pana la sfarsitul toamnei (si iarna, dar este mai greu) in natura se gasesc din belsug surse de alimente.

Sa nu uitam ca, in timpul razboiului dintre Japonia si China, milioane de chinezi au supravietuit cu alimente minime: ceaiuri /supe facute din ierburi, frunze sau scoarta copacilor.

Este suficient sa cauti retete simple pe internet si sa inveti sa-ti prepari cateva mancaruri (simple de preparat si pentru un copil).
Poti sa-ti faci o cratita de mancare din ce gasesti prin piata si esti asigurat mai multe zile. Paine iti poti cumpara si pastra mai multe zile in ambalaj.

Daca nu ai vointa, atunci chiar meriti sa mori de foame acasa, cu telefonul destept in mana. tongue

| Adry05 a răspuns:

Ar trebui să-ți faci provizii pentru vreo 5 zile aprox. Nici nu se închid de tot dar nici nu e deloc ok și sănătos să ieși în locuri de genu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se vor inchide magazinele alimentare... dar nici sa mergi zilnic nu e bine, cat mai putin contact cu atat mai bine.

| sierra1 a răspuns:

"Consider ca oamenii s-au panicat degeaba de la un simplu virus"

E părerea ta, ia vezi ce e mai jos

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

| GicaGigekGica a răspuns (pentru sierra1):

Si ce? Gripa sezoniera omoara de atatia ani zeci de mii de oameni...Despre accidente rutiere nici nu mai zic

| suntserios a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Termina cu comparatii din astea de 2 lei. Cum spanac sa compari accidentul rutier cu o boala care se raspandeste atat de repede si cu un grad de transmisie asa de mare?

| johnnny123 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu ar fi mai bine sa taci tu din gura decat sa te exprimi pe probleme despre care habar n-ai?

Da, gripa sezoniera omoara zeci de mii de oameni in fiecare an. Dar stii care sunt diferentele dintre gripa sezoniera si Covid-19?

1) Pentru gripa sezoniera exista un vaccin, ceea ce inseamna ca aceasta poate fi cu usurinta tinuta sub control, in timp ce pentru Covid-19 nu exista

2) Rata de mortalitate a virusului Covid-19 este intre 30 si 100 de ori mai mare decat rata de mortalitate a gripei comune

3) Covid-19 este cam de doua ori mai contagioasa decat gripa sezoniera. Asta inseamna o raspandire mult mai rapida

4) Perioada in care un om infectat cu Covid-19 este contagios este cam de 3-4 ori mai mare decat in cazul gripei comune.

5) Procentul de oameni infectati cu Covid-19 care necesita spitalizare este cam de zece ori mai mare decat procentul de oameni infectati cu gripa sezoniera care necesita spitalizare

Luand in considerare toate cele de mai sus, este evident ca potentialul destructiv al Covid-19 este cu cateva ordine de marime peste potentialul gripei comune. Este ca si cum ai compara potentialul de distrugere al unei petarde cu potentialul de distrugere al bombei de la Hiroshima.

Faptul ca pana in prezent avem "doar" 9000 de decese la nivel mondial nu inseamna ca acest virus este mai putin periculos decat gripa sezoniera. Pentru ca aici vorbim despre potentialul lui, nu despre ce a facut pana acum. Ce vedem acum este doar debutul.

| sierra1 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

"Si ce?"
...cred că deja ești atins de virus

| johnnny123 a răspuns:

Nu este bine nici sa te panichezi cum fac multi oameni, dar nu este bine nici sa ignori complet problema ca si cum nu ar exista.

Lucrurile stau in felul urmator:
Cu cat ai mai multe contacte cu alti oameni, cu atat iti cresc sansele de a fi infectat si de a infecta la randul tau pe altii. Cel mai bun lucru pe care-l poti face este sa reduci la minimul posibil numarul de contacte, adica numarul de iesiri din casa.

Sigur ca nu poti elimina complet riscul de infectare (poate doar daca te izolezi intr-un laborator secret). Dar nu ai prefera sa ai un risc de infectare de 12% decat sa ai un risc de infectare de 60%? Poti influenta acest grad de risc prin actiunile tale.

In concluzie, nu-i asculta nici pe cei care prevestesc sfarsitul lumii, nici pe cei care spun ca problema este minora.

Realitatea este ca ne confruntam cu o problema extrem de grava si ca vom avea un numar semnificativ de pierderi de vieti omenesti, la care se va adauga o criza economica ale carei dimensiuni nici macar nu le putem evalua in clipa asta. Dar nu vom disparea de pe fata pamantului si nici nu vom fi trimisi inapoi in epoca de piatra.

Nu exista niciun motiv sa credem ca magazinele se vor inchide si ca nu vom mai avea ce manca, dar asta nu inseamna ca este recomandat sa mergem in fiecare zi la magazin, ca si cum totul este in regula. Trebuie sa ne ajustam comportamentul la aceasta noua realitate, si sa privim fiecare iesire din casa ca purtand un anumit risc de imbolnavire.

Răspuns utilizator avertizat
| Aylinn1 a răspuns:

Sincer, ce e asa greu da gatesti? Nici eu nu pot spune ca stiu sa fac multe feluri de mancare din cap, dar sa urmez o reteta de pe net nu e mare lucru. Poti face orice daca ai ingredientele si o reteta pas cu pas

| NLS a răspuns (pentru Aylinn1):

Magazinele alimentare se vor închide doar în cazuri extreme (dacă o sa existe peste 3-4000 de îmbolnăviri zilnic, și poate nici atunci).
Daca se va ajunge doamne ferește acolo, armata va distribui mâncare; nu se cunosc încă detalii despre asemenea operațiune, pentru ca nu e cazul.
Insa cum magazinele vor rămâne deschise, trebuie sa fim conștienți de pericol și sa ieșim cât mai rar cu putință din casa, și doar pentru nevoi urgente, cum ar fi cumpărarea hranei.
Eu ies o data pe săptămână la cumpărături, și nicăieri altundeva, in afara de mersul la munca. (am încercat sa lucrez de acasă dar nu merge prea bine, e legătura slaba, am lag suparator)

Evita sa stai aproape de alte persoane în magazin sau pe strada, și după ce pui mana pe diverse chestii (uși, tejghele, clanțe, banci, etc) NU duce mana la nas, gura, ochi, sau prin zona capuluiin general... și spala te întâi bine pe mâini cu apa și săpun.

Ps: cumpăra mâncare semipreparata și alimente care se păstrează,.
Chiar dacă nu știi sa gătești, cu ajutorul internetului poți invata cât sa nu mori de foame. Eu am început sa gătesc de nevoie după clasa a 12 (maica-mea a fost mai multe luni de zile prin spitale cu bunica) și mi-a prins foarte bine în facultate.
In plus, a devenit un hobby.