| dydy22 a întrebat:

O intrebare am si eu daca se poate sa imi raspunda cineva :lucrez la o firma (x) si lucrez noapte de noapte in afara de weenkend. Seful mi-a zis ca nu o sa mai plateasca orele de noapte stiu ca nu este legal, dar cica o sa ne bage la program de 7 ore care este legal zice el, eu am citit codul munci dar nu am vazut asa ceva ma poate lamuri cineva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este corect ce a spus seful tau, daca lucrezi 7 ore pe noapte si esti platit ca pentru 8 ore atunci nu se mai acorda spor, conform prevederilor din Codul muncii, republicat in 2011, citez:
"ART.126.Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru." Numai bine!

| dydy22 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult nu eram sigur e raspuns

2 răspunsuri:
| Onio a răspuns:

Ai aici toata informatia necesara in legatura cu "munca de noapte".
Ai link direct din codul muncii:

http://www.codulmuncii.ro/titlul_3/capitolul_1/sectiunea_3_1.html