Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

O intrebare care mi se pare de bun-simt. UDMR-ul in ultimii 23 de ani a defilat mereu cu cistigatorii si a tot avut locuri in guvern. De fiecare data insa, a dovedit ca nu a fost interesat de soarta intregii tari, a intregii populatii, ci doar de soarta etniei lor. De fiecare data a PINDIT momentele in care Guvernul era la strimtoare si l-a santajat (desi repet, facea parte din Guvern) oferindu-i sprijinul doar daca sint facute anumite concesii minoritatii lor. Asa s-a ajuns la situatia in care minoritatea maghiara din Romania, are mai multe drepturi decit celelalte minoritati si chiar decit majoritatea. Lucrul asta nu se intimpla in alta tara si nici in Ungaria, unde minoritatea romana nu are atit de multe drepturi ca cea ungara de aici. In conditiile astea, e normal sa mai fie acceptati din nou la guvernare, stiind deja ca nu sint de incredere, ca nu te poti baza pe sprijinul lor in momentele dificile si ca nu vor decit sa traga supza pe piat lor?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

UDMR din pacate nu face bine nici pentru etnicii maghiari, dimpotriva, le ofera printre altele "sansa" de a nu invata limba romana, legandu-i practic de pamant. Cine a fost in secuime, stie ca acolo nu curge lapte si miere, deci nu le e chiar atat de bine maghiarilor cum le este liderilor UDMR. Dar asta este o alta discutie.
USL nu are nevoie de UDMR pentru a-si atinge scopurile, deci nu ii vor lua la guvernare. USL le arata doar adversarilor, potentiali aliati, ca au alternative. Daca se vor alia cu UDMR sau cu orice alt partid, o vor face la nivel local, pentru a obtine majoritatea in consiliile judetene si locale, nicidecum pentru a guverna, deoarece in cateva luni vor avea suficiente mandate nu doar pentru a trece Guvernul, ci si pentru modificari constitutionale.

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

În politică trebuie să priveşti ce se întâmplă în spatele declaraţiilor celor implicaţi.
UDMR-ul care a reuşit să treacă la limită pragul de intrare în parlament are interese atât materiale cât şi politice. PSD-ul are nevoie de UDMR din două motive :
1- pentru a putea ţine în şah PNL-ul în caz de nevoie ( schimbarea lui Antonescu de la şefie ) prin menţinerea unei noi majorităţi.
2 - Schimbarea Constituţiei fără acordul opoziţiei.
O alianţă între USL şi UDMR ar duce la o majoritate de peste două treimi, aproape 66%, adică exact cât este nevoie pentru a putea modifica legea fundamentală.
Conform planului anunţat de USL, România ar putea deveni republică parlamentară. Dacă se adoptă acest sistem, atribuţiile preşedintelui vor fi drastic reduse, iar cele ale Parlamentului vor creşte. În plus, într-o republică parlamentară, primul ministru are un rol major.
UDMR - ul are interese majore legate de regionalizare iar uneori interesele minorităţii nu prea corespund cu interesul naţional.
PNL-ul are o jenă legată de demiterea Preşedintelui atunci când Antonescu a fost nevoit să plece tocmai votului dat la referendum în mod decisiv de minoritatea maghiară. Ponta a rămas premier aşa că nu are această ranchiună.
În mod normal îmi doream cândva un partid care să ia voturile majorităţii pentru a nu mai fi nevoiţi să apeleze la " ajutorul " UDMR dar se vede că nu ne putem dezlipi de acest trend.

| stpu a răspuns (pentru Arthur):

laughing Daca trecerea de la republica semi-prezidentiala la republica parlamentara s-ar face cum crede Ponta(sau sustinatorii lui), pai fiecare partid ar schimba Romania dupa bunul plac.
In republica parlamentara presedintele are rol onorific, iar prim-ministrul(nu primul-ministru) este ales prin votul cetatenilor. Adica o republica parlamentara in Romania presupune noi alegeri.
Cu USL Romania se poate bucura de totalitarism, nu de democratie. Iar schimbarea regimului e o dovada de totalitarism, in care prim-ministrul este avid dupa putere. De altfel in Romania s-a evitat republica parlamentara sau prezidentiala, pentru a se evita un nou dictator, dar Ponta se vrea a fi un dictator.

| Arthur a răspuns (pentru stpu):

Ai perfectă dreptate! Spre asta se tinde şi nu uita cum au fost " respectate " legile când au încercat acea lovitură de stat. Crezi că mai contează aceste " amănunte " pentru ei? Acum au şi "sprijinul poporului " iar veselia abia urmează. Eu sunt lehămetit, ce a uitat Brucan să prezică după ce a afirmat ca romanii sunt "stupid people" si vor mai trece 20 de ani ca ei sa se trezeasca este faptul că : vor adormi la loc. La fel ca unul din modelele politice dragi poporului care mai are totuşi şi momente atipice.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In momentul asta, Ponta se joaca cu focul invitandu-i pe unguri la negocieri. Se stie ca ungurii nu urmaresc decat autonomia si, daca asta NU li se ofera, nu te poti baza pe ei pentru consolidarea majoritatii.
Ce nu inteleg eu e faptul ca, desi o duc destul de zgariat, ungurii continua sa voteze masiv UDMR desi, nu-mi imaginez ca sunt atat de cretini incat sa nu-si dea seama ca autonomia (daca ar obtine-o) nu le-ar face decat MAI rau. Nu stiu in ce masura, crearea unei enclave maghiare in Romania ar putea aduce mai multa bunastare celor de acolo. Cum spunea cineva, ungurii din Ungaria nu dau o ceapa degerata pe astia de la noi, asa ca un ajutor din partea lor e exclus.
Din pacate, sunt sigura ca se va repeta acelasi circ din ultimii 23 de ani, iar UDMR, ca pisica, va cadea din nou in picioare, desi abia-abia a trecut pragul electoral.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ceea ce spui tu dovedeste ca UDMR este un partid util pentru alegatorii sai, isi stie interesul si faptul ca lupta pentru ai lor, nu e de condamnat.Procentajul constant de 6% este al sustinatorilor lor disciplinati, care le dau votul in alb!
Ce ii impiedica pe romanii din Ungaria sa faca la fel?
Faptul ca nu sunt uniti. Nici in Ungaria si nici in alt stat de pe aceasta planeta.
PS. Sunt de etnie romana, sa nu crezi ca fac partizanat politic!

| Hombre a răspuns (pentru Elianna):

Corect ce ai spus, iar noi suntem fraieri fraierilor ne facem singuri rau.

| IMC90 a răspuns:

Nu e mai bine in Grecia? Cine locuieste acolo este grec, indiferent de etnie.
Au niste turci prin Xanti de care nu stiu cum sa scape mai repede, le-au taiat subventiile si fondurile si ii lasa sa moara de foamewinking
Cred ca daca indrazneau sa ceara ce cer bozgorii nostri, le taia si apa calda rolling on the floor

P.S: Astia de la noi din tara nu-s unguri, ungurii au pamantul lor. Astia sunt bozgori (noi nu-i vrem iar ungurii ii considera tigani, si nu-i vor) rolling on the floor

| onasis1961 a răspuns:

Ai perfectă dreptete:Vezi că şi de data acesta fac la fel.Tovarăşul Ponta i-a invitat la discuţii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

UDMR-ul este o curva politica. Obisnuiti-va cu ideea ca ei mereu vor fi in politica si ca-i veti plati si pe ei din contributiile voastre. Ei au fost la limita, dar mereu vor fi pentru ca ungurii se duc la vot!