| anonim_4396 a întrebat:

Este minoritatea maghiara cea mai Pretentioasa minoritate din Romania?

De ce atitea Pretentii pe ei?

Răspuns Câştigător
| GenetiX a răspuns:

Cu riscul de-a parea rasist sau ultranationalist, Da. Avand in vedere ca romanii merg in Spania si bat cu pumnul in masa ca anume oras sa fie declarat independent doar pentru ca l-au invadat ei. So, de fapt exemplu este ireal eu de fapt faceam aluzie la ce se intampla aici.
Sunt foarte de acord ca nu toti merita judecati dar cei carora nu le place, de ce nu se gandesc ca ei de fapt in Tara lor nu sunt primiti cu bratele deshise, si sa-si imbratiseze atunci Tara care-i primeste si-au crescut.
Cunosc atati maghiari in calitate de populatie minoritara, care s-au nascut aici in Romania, au crescut printre noi, dar au probleme de comunicare in Limba Romana?!
Nu stiu ce sa zic.mi-ar place cineva sa raspunda la intrebarea asta. De ce maghiarii din Romania daca merg in Ungaria nu sunt bine primiti? Si daca se simt bine in Ungaria de ce nu vand tot de aici sa mearga unde se simt bine atat timp cat lucrul asta este foarte legal? De ce trebuie sa cerem drepturi intr-o alta tara atat timp cat tara Mama este la o aruncatura de Baţ?
Sa merg eu in tara mea si sa intru din magazin sa mi se vorbeasca intr-o limba straina? Si rromi sunt multi, ar insemna sa punem pe indicatoarele rutiere in tiganeste, nu?
Daca toata populatia romaniei ar merge brusc in Ungaria vreo doua mii de ani asa cu Pretentii cum ar fi?
PS: sa ma opreasca cineva!

3 răspunsuri:
| luana1 a răspuns:

Parerea mea este ca nu ei sunt prea pretentiosi, ci noi nu ne cunoastem interesul.Tot ce au obtinut au obtinut prin santaj politic, prin asta nu vreau sa se inteleaga ca am ceva cu aceasta minoritate, ci pur si simplu asa stiu ei sa-si urmareasca interesele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indiferent de natie, fiecare isi vede interesul. Ungurii nostri cam sar calu', dar raman doar cu latratul la fazele spinoase. Ii urasc pe unguri, dar le iubesc pe unguroaice!

| Narkys a răspuns:

Hai sa raspun si eu la asta ca e tare : Intradevar sunt rasist, ultranationalist, patriot sau nu stiu exact cum sa ma caracterizezdar indemnul meu este___
Trimiteti ungurii acolo de unde au venit.
Si etnia rom Exterminatio!
Apoi strigati cu totii :
Nene Iancule cantane noi suntem romani
Amintestene ca suntem aici in ceci STAPANI.