| CaataaLin a întrebat:

O persoana de etnie filipineza a venit in vizita in Romania pe o perioada de 90 de zile, iar in data de 11 noiembrie a avut biletul de avion de a parasi tara. Problema este ca zborul a fost anulat din cauza vremii, si viza i-a expirat. Am incercat sa reprogramam zborul dar problema este ca in Filipine se intra intr-un numar de 25% din capacitatea totala si nu am gasit bilet doar prin decembrie. a doua zi am fost la imigrari sa le explicam despre situatia persoanei, ni s-a comunicat ca in baza articolului 55 poate sta o perioada isi rezolva problemele.Azi am fost la aeoport la agentie sa modificam biletul, intamplator a fost seful politiei de frontiera si am intrat in dialog cu el, ne a comunicat faptul ca orice am face, daca trece perioada de 90 de zile (perioada maxima de sedere), in momentul in care se prezinta la aeroport, politistii ii vor da amenda. Acum in situatia de fata as dori sa ma lamureasca cineva concret despre situatia fetei, cat poate sta in Romania cu viza expirata fara sa ii dea amenda si care ar fi pasii cei mai ok de urmat, va multumesc, astept raspuns!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Politistul cu care ai vorbit el stie cel mai bine, mergi din nou la o sectie de politie si întreaba i, ai putea incerca sa i prelungesti viza de sedere, cu inca o lună, tot la imigrari trebuie amindoi sa merge ti, dar ea fata din Filipine de cîte luni este in România are rude aici sau are serviciu? Ea unde locuieste? Ce varsta are?

| mihai69 a răspuns:

Persoana să se adreseze de urgență la ambasada țării sale pentru clarificarea situației.

| CaataaLin explică (pentru mihai69):

Ei nu au nici o treaba, a sunat deja

| mihai69 a răspuns (pentru CaataaLin):

Mă tem că nu a găsit persoana potrivită. Să ceară o audiență la consul.