| Rebelucusfaturi a întrebat:

O prietena și-a pierdut buletinul in alt judet. Ea sta în chirie la facultate. Ce poate să facă? Poate sa îsi schimbe buletinul in acel județ sau doar in județul de unde este ea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba doar la SPCLEP de care apartine domiciliul actual. Pierderea trebuie anuntata tot la acest serviciu, in termen de maximum 15 zile si tot in aceasta perioada trebuie sa depuna actele pentru obtinerea unei noi CI. Daca are un act recent cu fotografie atunci merge mult mai repede obtinerea CI.

2 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Doar in judetul de unde este ea poate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar in judetul unde are domiciliul, fiind aici in chirie nu este casa ei, deci trebuie sa mearga acasa si sa il faca.