| DaciaRomania a întrebat:

O să fie război mare in Palestina?

67 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum socotesti tu ca este un razboi mare.
De ex. nu o sa fie ca si razboiul Rusia-Ucraina, va fi diferenta mare, avand in vedere ca armata Israelului este mult mai mare si mai bine inarmata decat armata Hamas, daca se poate vorbi de o armata a acestuia.
Si nu o sa fie in toata Palestina, doar in fasia Gaza.

| Simpatic a răspuns:

Israelul poate distruge Palestina in 1 saptamana, de ce? au suportul SUA

Sa-i ia naiba pe toti, pentru ca toti sunt niste criminali!

Cum cu teroristii nu te poti lupta, pentru ca nu sunt o armata bine formata, cu care te lupti pe un camp de lupta, vor muri mai multi civili nevinovati, de ambele parti...dar mai mult palestinieni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prea mare nu are cum sa fie ca sunt o mana de oameni aia.

| NLS a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca se referea la "mare", în sensul de lung și dur, greu de terminat.

| DaciaRomania explică (pentru NLS):

Corect!

| suntserios a răspuns (pentru NLS):

Imi pastrez parerea si in acest sens al cuvantului mare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, căci de la început acolo situația nu a fost altfel decât focar de război iar drepturile palestinienilor de a trăi și ei acolo nu au fost respectate de la început.

| dullcat a răspuns:

E funny ca acum toti se preocupa de rabzoi, insa pana acum, cand existau oricum razboaie, majoritatea erau ignoranti.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Pai inainte cand erau razboaie nu mirosea a WW3, era altceva, de aia erau ignoranti aia neafectati. Acuma e cu totul altceva, alt context geopolitic.
Nu e deloc funny, lumea simte ca e in pericol.

Cine stie cum merge politicul stie ce va urma, sau anticipeaza macar 90 %.

Un indiciu ca e altceva, este ca atunci cand intrau unii peste altii sau americanii peste altii (vezi Irak, Belgrad), nu era problema, dar cand rusii au intrat peste altii, e problema, ciudat totusi.
Crime au fost in toate cazurile astea.

Aaaa, ca lumea inainte nu avea nici o treaba cand se intampla in alte parti ce e in Ukraina acum, e adevarat. Ca poate la asta te referi.
Pai asta are legatura cu indiciul ala.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Clar nu e amuzant, de fapt m-am gandit la funny in a dark way.Da, la treaba cu Ucraina faceam referire.Cand se intampla in alte parti alte planetei no one cares, insa cand se intampla aproape de noi se schimba lucrurile...

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Pai aia sa dea de gandit, de ce doar cu razboiul asta e problema, n-are nici o treaba ca e sau nu langa noi. Ca americanii sunt f departe de asta, si s-au bagat.

| relian a răspuns:

Fissss, niste arabi plecati cu sorcova si cam aia e tot.Nu stiu de ce lumea asta ia tot toleratr, de ce nu sau dfus peste ei si sai elimine definitiv.
Sau Israel de ce a lasat fisia aia alora, trebuia sa ocupe toata zona aia, care era om normal sa fi ramas, care nu aruncati in marer, hrana la pesti, acolo asta e singura rezolvare, cu nebuni religiosi nu ai ce discuta niciodata.

| NLS a răspuns:

Posibil, nici israelienii nu sunt prea "ortodocsi".

Au primit bucata aceea de pământ prin mijlocirea englezilor, țin cu ea cu dinții, ca nu au unde sa se ducă.
Si dupa ce-au pățit cu Hitler, nu se mai tem ei de multe.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns:

Erau in conflict de mult timp. Era de asteptat acest razboi.

| anonim3248 a răspuns:

Pentru ce se bat ăia acolo unde nici apă nu este chiar nu are sens.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Acum vor mai pleca o grămadă de evrei din Israel.

| DaciaRomania explică (pentru anonim3248):

Nu pentru pământ se bat?

| anonim3248 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Este America mare pentru evrei, au unde să plece.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim3248):

Se bat că pentru fiecare din ei, acolo este țara lor.

| sadrian46 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Ba da, și pentru viață, pentru supraviețuire. Fiecare susține că e pământul lui, ca să poată să trăiască pe el acolo.

| anonim3248 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu o să vezi că se întorc evrei în Israel să lupte.

| TheGentleman a răspuns:

Deja este. Shalom, Israel!

| Drake21 a răspuns:

Armaghedonul, Deus Vult

| Konstantinos99 a răspuns:

Da si de aici incepe cel deal 3 ilea razboi mondial, rusi sustin o parte americanii alta si noi iar o mierlim ca trebuie sa sustinem fundul americanilor, cu rusii langa noi, adica ne martirizam singuri.

| Mosotti a răspuns (pentru Konstantinos99):

Cam asa gandesc si eu ca e drumul catre WW3, Trump a zis (dar nu stiu daca e asa si daca zice el adevarul), ca SUA a finantat HAMAS.

Si acum vin eu cu o parere, tocmai ca sa faca conflict si acolo, si ca le-a dat armament mai performant, si asa nu se va termina curand treaba ca pana acum cand se ingheta conflictul dupa 1-2-3 sapt de bubuiala.

Si ca SUA s-ar da cu Iranul dat fiind ca nu mai au interes sa fie cu Israel, ca are nevoie de materii prime si resurse de la Iran.
Adica schimba tabara (ca toti) dupa interese, iar Iranu ar accepta daca le dau americanii avantaje cumva.

Inainte SUA era cu Israel de cam 70 de ani ca sa intretina tensiuni acolo ca sa isi vanda armele, ei pusesera politicul acolo.

Adica ideea e sa inceapa conflicte colo colo, si sa se extinda, ca si WW2 a inceput practic in 37 si in 39 stii ce s-a intamplat.
Si dupa ce ne facem praf intre noi, vin ei sa investeasca, sa ne imprumute bani cu dobanzi sau garantii teritoriale ca si in WW2.

Dar poate gresesc eu si nu e asa, tu ce parere ai?

| Konstantinos99 a răspuns (pentru Mosotti):

Da pai de acolo stai se vezi ca unii ii sustin pe rusi+chinezii+coreenii si tabara(israel/Iran) si amaericanii pe ceilalti+plus europenii, ca sa mai murim dejaba. Dupa 2000 de ani de la crestinism si conducatorii nu au invatat pacea si jertfa sufelteasca. Si daca da rusul o nucleara sau o biologica sa vezi ce tare o fi. Ce treaba avem noi sa aparam ukrainienii? cernautiul nu il dau, eu eun conflict cu o tara din fostul bloc comunist, vorbesc aceeasi limba, si nici nu e in UE. Sa aiba mila Dumnezeu de oameneii si sa mai indulceasca inima lui Putin ca daca nu erau crestini eram ciuruiti de un an.

| Mosotti a răspuns (pentru Konstantinos99):

Pai avem treaba sa aparam ukrainienii ca noi trebuie sa facem jocul altora, in caz de ceva Polonia si noi suntem de sacrificiu.

O sa-ti dau un indiciu, si sa fi f atent:
Drepturile LGBT in Polonia sunt grav incalcate, a fost si la TV asta.
Daca alte tari UE nu respecta, li se pun sanctiuni, etc, uite Ungaria si altii.
Daca Polonia nu le respecta nu s-a facut nimic!

Parerea mea este ca au facut asta ca sa nu cumva sa nu mai reprezinte Polonia anumite interese, si deci sa se bage in razboiul Ukraina-Rusia la o adica.

Ca sa nu mai zic ca de aici reiese ca ii doare in pix de drepturile LGBT asa cum vor sa arate, dar putini s-au prins. Se baga pentru drepturile alea unde au alte interese.

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

O tara mica ca a noastra nu poate juca independent ca nu suntem imperiu, neutri da

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

"Daca Polonia nu le respecta nu s-a facut nimic!"

Sigur sigur?

https://www.agerpres.ro/......ei--748338

https://www.libertatea.ro/......bt-3650348

si au avut si efecte

https://www.rfi.ro/......ctatura-ue

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Esti fan Diana Sosoaca sa ne scoti din Nato

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Suntem intr o alianta europeana, doar ne am face datoria si noi si polonezii

| Drake21 a răspuns (pentru Mosotti):

Noi nu aparam nici o ucraina, doar ne facem datoria ca toti europenii sa nu ajunga razboiul la granita europei, ai spus sa luam cernauti gen sa atacam ucraina, dar te ai gandit dupa daca vor si ungurii-transilvania, bulgari-cadrilaterul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Konstantinos99):

Lasa ca votezi tu cu haur si ne arunca astia in bratele rusilor, o sa ii batem pe toti cu sticla de vodca in cap, iar Romania se va intinde de la Atlantic la Urali.

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

"Ce treaba avem noi sa aparam ukrainienii?"

Ce ai zice de faptul ca nu vrem sa avem Rusia gard in gard cu noi?
E un motiv bun sa aparam ucrainieni?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Konstantinos99):

In cazul ăsta, eu zic să-i trimiți un buchet de trandafiri lu Putin.

| ochiul a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

I-am trimis eu deja, numai e nevoie.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cam visezi, Romania nu e in stare sa stapaneasca mai mult decat are in situatia actuala, ca nu are armata, si nu cred in politica in nici un partid, doar IN Dumnezeu si in mila lui.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Nu,nici cu unii nici cu altii, ca au vaenit mai amre ca minimu pe economie mai mult decat lucreaza altii, eu daca merg in alta tara nu primesc decat indeferenta europeana, ukrainienii sa mearga unde vor ei pe banii lor, cfr gratis si un adapost facut de stat si mancare de cantina e suficient, ca mama saturat de ukrainieni in moluri in zone de lux, prin dorobanti si baneasa.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ii dau unui om pasnic, nu celui ce zaraste razboiul nici zadaratului.

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Scuze, dar poti scrie corect, ca sa mor eu de am priceput ce vrei sa zici.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru suntserios):

Nu,nici cu unii nici cu altii, ca au venit lunar mai mare ca minimul pe economie, mai mult decat lucreaza altii, eu daca merg in alta tara, nu primesc decat indiferenta europeana classic, ukrainienii sa mearga unde vor ei pe banii lor, cfr gratis un adapost facut de stat si mancare de cantina e suficient, ca m-am saturat de ukrainieni in moluri, in zone de lux, prin dorobanti si baneasa pe banii nostri pana la urma.Eu zic ca cumparam Cernauti, dar ce o sa il dea? HAHA NIET

| suntserios a răspuns (pentru Konstantinos99):

Aha. In ce realitate paralele au Rusia și Ucraina venitul minim pe economie mai mare că noi?

Tu emiți niste păreri dar nu ai nici cea mai vaga idee ce ar însemna că Rusia sa fie fix la granița cu noi. Și sunt sigur că nu ai idee nici ce ar însemna că Rusia sa își mărească influenta asupra României. Pe tine doar te doare că ai văzut câteva sute de ucraineni bogați din 40mil cât sunt ei. Atât ai înțeles tu din situație. Că sunt câțiva ucraineni bogați și gata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Konstantinos99):

Crezi pe draq, ca nu mai poti dupa rusi, la cate ne-au facut mizerabilii aia in trecut si cate au mai facut pe unde si-au bagat coada, gen Georgia, tu crezi ca la noi a doua oara o sa curga lapte si miere? Puii mei, daca esti crestinopat asta nu inseamna sa fii si atit de paralel incit sa crezi ca rusii au facut ceva bun pe undeva in ultimul secol...

| Mosotti a răspuns (pentru Drake21):

Nu sunt fan sosoaca, nu am ascultat-o niciodata ca nu ma intereseaza, toti politicienii macane aiurea, fie ca se fac ca pro noi, fie altceva. Nu vreau sa iesim din NATO, ca NATO e o garantie de securitate, de aia si rusii vroiau acolo.

Dar asa gandesc eu, asa vad eu treaba.

Nu am zis sa atacam Ukraina, nu avem de ce.

Ne facem datoria, dar Ukraina nu e in UE si NATO, trebuie sa ne facem datoria fata de o alta tara UE si NATO.
Nu avem nici o datorie fata de tari Non UE si NATO.

Ajuti faci ce vrei, dar nu sa risti un razboi din cauza altora care nu te implica pe tine, asta e problema, ca altfel nu aveam nimic contra.
Si daca ar ajunge razboiul la granita Europei, se va opri acolo, nu vor putea ataca tari NATO. Treaba lor Moldova si ce ar mai fi.

Adica riscam sanatatea noastra pentru ce?
Daca nu riscam razboi, este okey, nu e problema. Am auzit ca dam arme de la Cugir de nu se poate in Ukraina.
Nici asta nu e o problema daca rusii nu ne-ar considera participanti la razboiul contra lor.

Normal ca ungurii vor ardealul, viseaza la asta de 100 de ani.
Bulgaria luase cadrilateru deja in 40.

| Mosotti a răspuns (pentru Drake21):

Puteam fi neutri in chestia asta la o adica. Ungurii nu se baga, ca nu vor probleme.
Nu prea am chef sa mor de foame, sa n-am curent, apa etc pentru altul.
Acel altul care-mi persecuta romanii de acolo, asta s-a zis, se stie, Iohanis si-a amanat vizita in Ukraina din cauza asta cam acum vreo 3 ani parca.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Si ca SUA s-ar da cu Iranul dat fiind ca nu mai au interes sa fie cu Israel. Guvernul USA susține Israelul datorită lobiului făcut de evrei în guvernul american. Așa că greșești.

| sadrian46 a răspuns (pentru Konstantinos99):

Dupa 2000 de ani de la crestinism. Și dacă au fost și susținut că sunt creștini, a oprit asta vreun război vreodată?

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Normal ca ungurii vor ardealul, viseaza la asta de 100 de ani.
Bulgaria luase cadrilateru deja in 40.
Ce se întâmplă dacă se trezesc toți morții și își cer drepturile? Nici o șansă.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Interesat ce balarii spui pe aici laughing americanii au facvutr au dres ca dupa sa vina ei sa ce anume?

Deci si in ultimul razboi, tot amerricanii au fost aia care au declasat razboiul, apoi au venti ei sa construiasca, e buin si asa rau, pe la cve scoala sau in ce carti copmuniste ai gasit rahaturile astea?

De nu erau americanii acum cine stie ce limba germana vorbeai, ori daca mai erai prin lumea asta.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Era doar o varianta ca SUA s-ar da cu Iranul, nu am zis ca sigur ar fi asa.
Oricum pana la urma nici unu din aia mari n-au tara, de fapt nu le pasa nici de americanii de rand, sunt grupuri de interese care se p pe toti doar sa-si faca interesele de putere, nu de bani, ca deja la ei banul nu mai conteaza.

Si daca s-ar da cu Iranul americanii, oricum evreii aia mari nu au treaba cu Israelul de fapt la o adica, adica in cazul asta nu inseamna ca marii evrei nu mai au influenta in politicul american ca si pana acum.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Viseaza ungurii dupa Trianon la ardeal, ce o casuna pe el nu am inteles, au stat f bine si asa, ce ii mananca atat?!
Alea nu-s drepturi nu au voie sa ceara si noi nu avem voie sa dam.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pe principiul asta e si in Israel, interese si iar interese politice, se schimba tabara dupa interese, dar asa a fost mereu cu toti, si comunisti si necomunisti si altii.
Oricum ce banuiesc eu, este ca de data asta conflictul arabi-israel nu se va mai ingheta ca pana acum cand incepea, se oprea, iar incepea, iar se oprea.
Dar sa vedem cum va fi.

Tu ai impresia ca daca americanii vroiau sa fie pace nu era?
Am uitat Salvador si cu nu stiu ce tara se bateau in an ii 70 parca, si americanii le-au zis stop, si a fost stop. Ca nu are nimeni dotarile americane.
Inainte ii ameninta pe arabi ca daca se dau la israel, le da cu bomba nucleara, insa acum si arabii au arme sofisticate.
Insa pot interveni americanii daca vroiau.
Ei se uita si eventual iti vand armament sa te bati mai departe, oricum se castiga miliarde din vanzare armament.
Chiar au interes sa existe tensiuni, ca sa-si vanda armament.

Nu am citit nici o carte comunista, ca acolo nu scrie ce am zis.

Doar am analizat faptele.
Adevarat ca daca ne lua Hitler eram toti sclavii lui, adica toti aia cuceriti, insa nu e meritul americanilor.
Dar nu uita cine l-a adus pe Hitler sus! Cum a reusit el sa ajunga sus, cum a ajuns el sa fie in postura sa fie votat.
De ce i s-a permis sa incalce tratatul din 1919 de catre Anglia, Franta si SUA, cand puteai sa ii pui o blocada economica si il terminai.
De ce destule firme SUA au investit acolo si n-au facut ca la rusi, sa plece toti, sau sa nu se duca.
De unde a avut bani in 35 sa faca autostrazi, olimpiada, armament la greu, cand in 33 era tara praf.

De ce dupa WW1 americanii au venit cu ideea ligii natiunilor pentru pace, dar ei nu au aderat la ea (doar nu erau tampiti sa adere cand ei insisi doreau bubuiala prin lume uneori)?!

Asa ca hai sa analizam seriosi faptele chiar daca nu le vezi scrise nici la comunisti nici la ceilalti.
Adevarul tragi din fapte, nu din citite in nici o parte, auzite.
E ca un puzzle, daca-l pui bine, iti iese adevarul.

In general reteta e simpla si se vede in istorie:
Faci bubuieli pe unde crezi (indiferent care ai fi), se omoara aia intre ei, se distrug, tu eventual le dai si armament pe bani, se reseteaza piata de desfacere si apoi vi tu cu investitii acolo, si altele. Si mai ai la mana si pe aia ca le dau bani cu imprumut si altele, ca de, ei sunt distrusi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Speră la o conjunctură geopolitică care să pună în discuție strict situația Trandilvaniei în cadrul României, ca apoi ca provincie automonă să o alipească actualei Ungarii.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate, abia asteapta o situatie sa revendice Ardealul. Dar eu nu am inteles ce tot au casunat pe el atat? Daca tot au stat f bine si asa 100 de ani, de ce obsesia asta a lor?

| DaciaRomania explică (pentru sadrian46):

Nu se mai poate așa în Uniunea Europeana!

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Aur, munți.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Americanii or zis stop cui? Cred ca ai citit alte carti laughing aia sau razboit intre ei, mai exact Salvador sau dus peste Honduras, chestii vechi, desi se numeste razboiul fotbal, ala a fost doar pretext, americanii nu s-a bagat peste ei, nici nu ar asculta aia de americani.
Salvador cu Honduras, apoi Salvador s-a bagat aproape de americani, ba au propus sa se uneasca cu SUA laughing bineinteles ca SUA na fost curioasa de asa ceva, dar totusi au relatii strinse, iar Salvador foloseste ca moneda nationala dolaru american laughing

Ce am observat eu la tine, la orice chestie bagi americanii la inaintare laughing iar in legaturta cu razboiul ala Salvador,/Honduras, Tarile astea din america centrala si de sud au o organizatie, nu mai stiu cum ii zice si aia au cerut ca Salvador sa iasa afara din Honduras, ceva organizatie cum este ONU acum.
Deci SUA n-a avut nici o legatura cu acel conflict.Honduras este de 5 ori mai mare ca Salvador, dar in timpul ala Salvador avea populatie dubla fata de Honduras, asa ca multi din salvador au emigrat in Honduras, aju8ngind sa ocupe locuri unde erau majoritari laughing ceva genul cum e in RO maghiari in unele orase, sau zone.

Asa au inceput conflicte, cum au fost si in RO dupa revolutie, ceva genul ala.
Cum zic, nu mai baga de fiecare data pe americani la inaintare ca nu-i chiar asa.
Ce am spus mai sus, mia povesatit un tip ce am lucrat cu el, e din Salvador, apoi am verificat pe wikipedia si la fel spune si acolo.Nici pomeneala sa fi intervenit americanii.Dar si cand au intervenit aia cu organizatia statelor americane, Salvador tot nu sau retras, tot continua cu gargara laughing

Cum a reusit vest Germania sa faca ce spui? Simplu, au muncit, nu uita,. germanii nu erau romani, si nici acum nu-s romani. nu uita ca aia aveau fabrici, produceau la greu, au fost ocupati de amemricani sau aliatii din vest, dar nu sau pus pe aia sa le ia tot ce produceau, asa cum au facut rusii cu tarile ce le-au luat sub control.

Aia e diferenta dintre capitalisti si comunisti.Comunistii nu au fost simpatizati de mai nimeni, doar de cei care erau certati cu munca si voiau sa aiba mai usor ceva.

Germanii au muncit si pe mincare doar.Americanii la fel, dupa razboi, aici in SUA, am fost ijn locuri amenajate, parcuri nationale, au fost facute dupa razboi, au venit oameni de peste tot si asa au muncit doar pe mincare si haine.

Asa a facut si Germania de vest, de aia aia sau ridicat rapid si sau refacut iar estu a ramas de caruta, erau acolo comunisti, rusii, aia au tinut tot pe loc, exact asa cum se intampla in North Coreea.

Singura tara comunista care si-a dat seama ca nu-i bun comunistu ala aplicat de Rusia a fost China, de aia aia is altundeva decat restul tarilor foste comuniste.
Autostrazile in Germania erau facute de pe timpul lui Hitler, daca ai auzit de Minunea ecopnomiei germane, asta a fost pe timpul impuscatului laughing dar lumea il vorbeste doar de rau laughing

Intrebi de ce nu s-au bagat peste ei americanii sa le zica stop bla bla.Pt ca Germania este in Europa, iar americanii nu se pot baga acolo peste nimeni, fara acordul tarilor puternice din Europa, de aia.Plus de asta exista legi internationale, nu le incalci, nu te amemsteci in treburile interne ale altei tari ca esti tu tare in gura laughing

Unde pui ca Germania inainte de razboi era prietena cu Rusia, era un timp cand se produceau multe chestii, fiecare isi faceau relatii comerciale sa faca bani.
Cum sa pui blocada ce spui cand rusu era cu neamtu laughing Ba era si cu americanu, erau relatii comerciale, nimeni nu se gindea ce ginduri au nemtii. plus ca aia au facut multe chestii pe ascuns.

Deci nu SUA hotaraste sa fie pace sau altceva, asa au oamenii impresia, nu e deloc asa.
SUA nu e condusa de parlament, sau de presedinte, sau de vreun partid, nu merge asa cum cred romanii sau europenii.

Tiam mai spus sistemul american e altul decat in reastul lumii, nu conduce unu singur, is 3 puteri in stata care conduc, iar cele 3 nu se plac laughing asa e facut sistemul, nu8 se palc, nu au aceleasi ginduri, aceleasi metode sau ce or mai fi, hai sa le spunem partide, cele 3 care is la putere niciodata nu provin de la un singur partid, niciodata, ca urmare nu ai cum sa faci ceva, daca puterea cealalta nu-i de acord.

In SUA conduce presedintele-Parlamentu si Justitia, astia is cei 3 care conduc tara.
In RO si restul lumii, tarew este condusa doar de parlament, e un singur sef.

Asa ca SUA nu vine asa de usor sa spuna, ia terminatio mai cu razboiul acolo laughing nu poate spune ca nor sa fie de acord una din cele 3 puteri.

In sf e cam dificil pentru romanii din RO sa imnteleaga sistemul asta.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate, insa noi am cam dat resursele de pe acolo la altii, asa ca oricum n-ar mai fi ale noastre.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Chiar daca uneori nu-s de acord cu tine (nu trebuie neaparat sa avem aceleasi viziuni), apreciez ca ai ceva de spus si spui cu lux de amanunte.

Exact, cu Honduras s-a batut Salvador, uitasem eu desi am auzit despre chiar acum ceva luni intr0un documentar de pe Youtube. Ziceau ca la un moment dat s-au bagat amercanii si au zis sa se potoleasca, nu s-au bagat cu trupe, ci le-au pus in vedere, si s-a rezolvat.

Nu am zis ca americanii au avut leg cu, conflictul din Honduras, ai inteles gresit, eu am vrut sa spun ca daca SUA a vrut ca undeva sa se opreasca un conflict, s-a oprit.

China e departe, nu se compara cu, comunismul rusesc.
Daca nu combini socialismul atent si cu un capitalism okey, nu iese bine.

Este corect ca nemtii si altii (ca SUA era de fapt o adunatura de imigranti) au muncit, nu-s lepre ca noi, insa jumate au furat si de pe la altii.
Nemtii nici nu puteau fi altfel, ca a fost un popor razboinic, si daca esti lepra nu mai faci nimic.

Au si furat din colonii materii prime, resurse, etc.
Ca Anglia, Franta, Sua si altii aveau colonii, nu eu sau rusii.
Dar asta se zice si in documentare, n-am scos-o eu, si la istorie ni s-a zis la scoala.

De ex cafeaua, nemtii o luau cruda din Brazilia pe doi lei, o preparau si se dadeau eu cei mai mari exportatori de cafea, dar daca brazilienii vroiau sa faca asta, faceau astia sa nu aiba piata de desfacere.
Si acum francezii parca-s in Nepal (dar nu stiu sigur tara), si trag de acolo ce au nevoie.

Ete nu se baga america in Europa, pai cine le-a facut planul Marshall, nu SUA!? Tu ai impresia ca Germania se conduce singura? Patronii presei de acolo sunt majoritar americani.
Ce au facut prin 2014 americanii cand nemtii n-au fost de acord cu anumite sanctiuni contra Rusiei?!
I-au amenintat ca umbla la piata de desfacere a nemtilor din SUA cu masinile.
Nemtii stiau ca daca erau de acord, aveau de suferit cu gazul ieftin rusesc care le sustinea economia din care de fapt traiesc si din care au acel nivel bun de trai.

Stiu ca in SUA e altfel sistemul, insa problema e ca SUA e condusa de marii mahari din spate de fapt, aia ce-i vedem noi sunt marionete. De fapt nu SUA se baga colo si colo, ci marii smecheri se baga sub numele de SUA, ca oricum ii doare in dos si de americanii de rand.

Deci nu i-au lasat americanii sa faca cum doreau. Si nu doar aia.
Dar invers? A zis cineva ca americanii sa nu faca nu stiu ce?! Nu.

Daca doreau puteau sa opreasca WW2 fara probleme, desi daca vroiau nu mai ajungea Hitler la putere, dar hai sa zicem ca ajungea.
Toate firmele americane plecau de acolo, ramaneau fara investitii, embargo economic total, si gata, nu mai facea hitler armament, etc, soldati 5 miliioane de la 100 de mii.
Si dupa aia il dadeau ai lui jos ca nu mai suportau saracia.
Dar nu s-a vrut, pai de ce? Vin ei americanii apoi, dau bani cu imprumut, investesc, le duduie economia.
Ca nu degeaba a ajuns SUA cea mai mare putere mondiala dupa WW2.

Pai cam americanii au facut jocurile prin lume, de aia nu doar eu (si multi altii), zicem de americani.
N-am zis ca e mana lor chiar peste tot totusi.

Tu nu vezi ca din 2018 au razboi economic cu China? Vor sa-i f si pe astia ca e un concurent economic periculos pentru sua.
Nu le mai da voie sa ia cipuri din Taiwan, nu le-a dat voie la Olandezi sa le dea masini de facut cipuri, deci?

| DorinaK a răspuns:

Bineinteles. Israel, USA si NATO de o parte si Palestinienii, libanezii, arabia saudita, iran si Turcia de cealalta parte.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Cred ca o sa ma inrolez si merg in razboi. Nu mai suport intrebari de tipul,, predictii pentru razboi,, de pe aici! >>P.
NU stiu nici acum de ce m-am inscris aici!

| Mosotti a răspuns (pentru Voinescu_Catalin_):

Si de ce intri pe intrebari care nu-ti plac? Du-te acolo unde-ti place, nu te pune nimeni cu forta sa intri ca sa zici ca nu suporti.
?
Te-ai inscris ca-ti place, dar ocoleste intrebarile care nu-ti plac, ele-s puse pentru cei ce le plac.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns (pentru Mosotti):

Mda. asa este. Dar tot NU-ti dau,, Fundita,,! >P

| Mosotti a răspuns (pentru Voinescu_Catalin_):

Si pe softpedia e la fel, unii vin "ce topic tampit", pai ce cauta acolo?! La aria sanatate chiar se pedepseste asta.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns (pentru Mosotti):

Ascest aspect nu-l stiam. nu stau pe toate site-urile...

| Mosotti a răspuns (pentru Voinescu_Catalin_):

Da, asa e dincolo, dar doar la aria sanatate, la restul nu, moderatorii is mai blanzi.

Gluma e gluma, treaba e treaba, nu e in ordine deloc cu razboiul ala din Israel, se va extinde, nu se va mai ingheta ca inainte, nu e bine deloc.
Scria in ziar azi ca la SUA le e frica sa nu intre si Hezboloah in schema.