| ytafy a întrebat:

Palestina face parte din asia sau nu?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, face parte din Asia.

| ytafy explică (pentru Ioandelasal):

Dar poți să-mi dovedești?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da si chiar din Asia Mica.

| ytafy explică (pentru Salontanul):

Dar ai putea să-mi dovedești?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ytafy):

Si cum vrei sa-ti dovedesc?
Uita-te la asezare si apoi cauta o lista de tari care fac parte din Asia si te lamuresti.

| ytafy explică (pentru Ioandelasal):

Am căutat înainte sa pun întrebarea dar nu am gasit

| Salontanul a răspuns (pentru ytafy):

Unde ai cautat? Ca pe harta nu te-ai uitat, pe Wikipedia nu! http://bit.ly/2yX0dKS

| minrest a răspuns:

Limita intre Asia si Africa este Canalul Suez, Palestina este la Est de Canalul Suez, deci Palestina este in Asia. Dar in sens metaforic, si ca descriere metaculturala, atat Asia cat si Africa sunt la Est de Suez. ''Du-ma undeva la Est de Suez,/ Unde ce-i bun e la fel cu ce-i rau,/ Unde nu exista cele Zece Porunci, iar omul/ Insetat isi ia tainul sau.'' Kipling.