| anonim_4396 a întrebat:

O sa fie vreodata posibil in Romania votul electronic?

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Daca IT-istii ar fi cu adevarat priceputi... Cand esti atat de nepregatit si inconsient incat ti se pare ca stii programare, nu poti face nimic bun si se ajunge la ce a spus @anonimg.

| suntserios a răspuns (pentru Demidol):

Daca nici IT isti buni nu avem in Romania, nu stiu ce dracu avem bun in Romania

| Demidol a răspuns (pentru suntserios):

Iata un exemplu la ce spuneam: tu!
Sunt cativa, dar nu toti cei care stiu de unde se deschide un pc.

| suntserios a răspuns (pentru Demidol):

Sunt mii sau zeci de mii, nu cativa

| Demidol a răspuns (pentru suntserios):

Numai unitatile mari, care au nevoie de ei nu ii gasesc. Casa ds asigurari de sanatate are mereu sistemul blocat din cauza programelor proaste, ANAF-ul si primariile nu sunt integrate in sistem pentru ca informaticienii lor nu stiu cum sa o faca, chiar diferite servicii ale primariilor nu sunt integrate (cei morti sunt inca vii), si multe alte exemple. Nu e vorba de capacitatea echipamentelor ci de programe.

| suntserios a răspuns (pentru Demidol):

Ha ha.
Faptul ca statul face contracte păguboase cu firmele de casa ale politicienilor de la putere nu dovedește competenta informaticienilor din tara. Nicidecum.

| Demidol a răspuns (pentru suntserios):

Contract pagubos e una, incompetenta e alta. Asa cum faci confuzie intre Stat si politicienii alesi de noi si care... ne reprezinta. Statul esti SI TU. Dar ma intreb daca nu cumva tu si altii ca tine intentionat voteaza corupti si coruptibili. Ca altfel, cum s-ar face facultati si doctorate pe bani? Si cum s-ar mai face afaceri paguboase pentru Stat? Fiecare cu buzunarul lui, nu inseamna democratie. E curata debandada. Dar stim sa ne plangem, sa aratam cu degetul spre altii, tocmai ca sa ne ascundem hotiile.

| suntserios a răspuns (pentru Demidol):

In continuare, nu vad cum ai tras tu concluzia ca in Romania domeniu IT este incompetent si ce treaba are asta cu coruptia politicienilor.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Morti o sa aiba nevoie de conexiune la internet, pana acum se deplasau in cabina in corp de stafie, nu stiu daca se va putea stii morti nostri nu le au cu internetul

| anonimg a răspuns:

Vor fi fraudate mult mai usor.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonimg):

Asa-i? Nu e ca si cum la finalul voturilor pot schimba o urnca cu alta pregatita in spate, si numara tot ce vor eilaughing

| anonimg a răspuns (pentru Wr3nch):

Legea nu este blanda in privinta aceasta, ci este extrem de blanda; este ca si cum nu ar exista.
De aceea, ar trebui sa fie pedepsiti cu inchisoarea pe viata pe toti aceia care incearca sa fraudeze votul. Adica sa se dea si sa se si aplice pedepse extreme, chiar dincolo de imaginatia oemneasca pentru cei care vor sa fraudeze alegerile. Atunci o sa vezi "ingerasi". Pana atunci, eu nu vad decat niste marionete influentati de un anumit castig. De aceea, ca se voteaza sau ca se joaca niste copii baba-oarba, pentru mine este exact acelasi lucru. Pentru ca noi oamenii de rand nu stim ce se petrece nici inainte de a intra in sectie de votare, si cu atat mai mult, nici dupa iesire.
Iar cuvantarile politicienilor sunt ca niste maracini care trosnesc sub o galeata, si ca o creta care scartie pe tabla. De aceea eu imi vad de viata mea. Ca pe cine as vota, tot o apa si-un pamant este. Nu mai exista oameni corecti care sa nu se vanda pe un castig marsav. Este prea mare coruptia la nivel inalt, si oamenii cinstiti nu ar rezista; de aceea ei nu candideaza.

| AC4S4 a răspuns:

Exista proiecte in parlament in privinta votului electronic. Este posibil sa fie adoptate, este posibil sa nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ai premiat un raspuns super eronat si superficial.
Avem ITisti capabili. Dar trebuie investitii facute de catre stat in aceasta directie. N-o sa faca asta prea curand tocmai statul roman. Fara sprijinul statului n-ai cum altfel sa te apuci de asa ceva.

| Link01234 a răspuns:

Da,peste foarte multi ani!

| adi28384773 a răspuns:

Da