| Shery a întrebat:

O ultima intrebare pe ziua de azi, pentru cei care sunt la Drept sau au terminat: Maine am examen la TGD(Teoria generala a dreptului), dau doar din Norma juridica, izvoarele dreptului, tehnica elaborarii actelor normative, interpretarea normelor juridice, raportul juridic si raspunderea juridica. Care sunt ideile principale, ce ar trebui sa stiu neaparat pentru maine? Definitii, clasificari, principii si mai ce?
Imi cer scuze ca pun o intrebare poate un pic infantila, stupida, dar am emotii...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ar trebui sa ai atatea emotii, nu este foarte mult, pe vremea mea am dat examenul la Teoria generala a statului si dreptului, care era mult mai vasta decat ce ai tu. Daca stii definitiile te poti descurca onorabil, multe din restul reies din definitii. Bineinteles ca trebuie sa stii clasificarile si principiile, acestea nu rezulta totdeauna din definitii. Tehnica elaborarii actelor normative este ceva tehnic, dar daca retii etapele principale poti sa spui cate ceva despre fiecare. Sa ne spui ce ai facut. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bravo Shery, cu incredere inainte! Succes in continuare!

| Shery explică:

@ioandelasal Multumesc de incurajari, ma ajuta putin faptul ca imi place mult civilul si am invatat, mai ales ca unele notiuni coincid. Norocul meu e ca am luat 8 la partial si am scapat de jumatate din materie, atfel chiar ca nu mai aveam timp sa invat tot!

| Shery explică:

Am scapaaaat! Maine va spun ce am facut. Norocul meu a fost ca mi-a picat principiul activitatii normei juridice cu cazurile in care se aplica exceptiile de retroactivitate si il stiam!

| Shery explică:

Am luat 8 happy