| BoosTGaminG a întrebat:

Salut! Mama unei colege de la liceu a facut videochat in trecut, iar unul dintre clipuri a fost public pe un grup cunoscut de Telegram. Eu am salvat respectivul clip si i l-am trimis unui prieten. Acesta i-a aratat videoclipul fiicei respectivei din clip (colegei noastre) iar acum, mama ei (cea din videoclip) doreste sa depuna plangere impotriva mea. Drept dovada are o poza facuta la conversatia de pe whatsapp dintre mine si prietenul meu, in care se vede ca i am trimis clipul. De mentionat faptul ca: nu mi se vede numarul de telefon, deci singura dovada este poza mea de pe wapp (pe care am si schimbat o), si de asemenea, in primele 2 secunde ale videoclipului, fata respectivei nu se vede. Dar e usor de recunoscut videoclipul datorita fundalului din spate.
Intrebarea mea este, pot sa patesc ceva? sau nici macar nu o sa fie bagata in seama de catre politie, atata timp cat ea cu mana ei s-a filmat facand acele lucruri si nu am intrat eu peste ea in casa sa o filmez.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Potrivit legii ce apare pe domeniul public (si retelele sociale sunt domeniu public) este bun public. Mai mult, nu tu ai postat pe grupul de Telegram ci altcineva. N-ai facut decat sa-l trimiti in particular. Alta data sa-ti alegi mai bine prietenii. Pe asta poti sa-l dai la "rebuturi". V-a trebui sa ai, insa, un avocat bun care sa demonstreze ca legea este de partea ta. Tu nu ai facut public video-ul!

| BoosTGaminG explică (pentru Salontanul):

Deci ar trebui sa sustin ca videoclipul e public? sau ar fi mai bine sa zic ca nu l am trimis eu, deoarece nu se vede foarte clar ca eu sunt

| Salontanul a răspuns (pentru BoosTGaminG):

Videoclipul este public, tu n-ai facut decat sa-l trimiti unui prieten in privat. Tu nu l-ai facut public. O vorba veche spune, si se potriveste in cazul tau, "cea mai buna minciuna este adevarul. Dar eu nu cred ca te va reclama! Orice avocat o sa-i spuna sa-si vada de treaba ca este perdanta din start.

| RAY a răspuns:

Si eu pot creea filme cu adulti cu oricine doresc prin AI, ea trebuia sa nege asta, asa se face de ras, crede-ma ca par foarte realiste

| Violleta2022 a răspuns:

"Eu am salvat respectivul clip si i l-am trimis unui prieten. "
Esti pasibil de dosar penal si puscarie de la 1 la 3 ani, fiindca ai stocat si propagat/trimis altora poze nud sau por.nografice.
Nu are importanta poza ta de pe fundal, fiindca Politia Cibernetica te va gasi dupa adresa unica de IP de pe care ai trimis poza, venind direct acasa la tine.
Este evident ca a fost premdiatata actiune asta ilegala, cu mult rauatate si intentii de a distruge imaginea unei persoane, odata ce ai modificat cu buna stiinta fata persoanei, dar ai trimis-o altora.

legea este deja aprobata si a intrat in vigoare anul trecut:

https://www.hotnews.ro/......ulgata.htm

"Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, miercuri, legea pentru modificarea şi completarea art. 226 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal. Potrivit actului normativ, difuzarea de imagini intime ale unei persoane, fără acordul acesteia, va constitui infracțiune și se va putea pedepsi cu închisoare de până la trei ani.
Astfel, România se alătură țărilor care au incriminat revenge p o r n, printre care Franța, Germania, Marea Britanie, SUA, Australia și Japonia."

| Wr3nch a răspuns:

Nu are nimeni ce sa iti faca, dar e urat ce ai facut. Ca sigur daca erai tu in locul colegei si iti arata cineva un video cu maica-ta facand asta nu erai incantat. Unele lucruri ar trebui ignorate.

| mODIN a răspuns:

Chiar si daca nu e numa gura de ea si chiar incearca sa depuna plangere, va fi luata la misto si data afara din sectie. Nu cred ca e posibil sa se ajunga la vreun proces de orice fel, efectiv nu cred.

Pe de alta parte, ce caracter jegos... Femeie in toata firea, cu copil, te vinzi pe net pentru oricine e dispus sa dea 4 euro sa te vada in costumul Evei si apoi faci spume la gura cand afla cunoscutii? Nu doar ca nu ai ce sa patesti, dar chiar te felicit ca i-ai dat asteia batai de cap!

| Lupică27 a răspuns:

Nu patesti nimic stai linistit. Ce s-a intamplat s-a suparat parasuta? cand a facut videochat nu s-a gandit? a gasit-o acum remuscarile? imi vine sa ma prapadesc de ras cand aud chestii din astea, mai era o intrebare pe aici pe forum, una facuse dans la bara se destrabala pe acolo si era foc si jale ca i-au ramas numele si poza pe Facebook parca zicea, ca ea acum e femeie de casa si tot la fel a vrut sa faca plangere sau nu stiu ce mortii ei.

| GouDidodino a răspuns:

Dacă ar fi făcut mama ta videochat iar colegii tai îți dădeau filmulețe cu mama ta, cum te-ai fi simțit?

| Madaxo97 a răspuns:

Nu ai ce sa pățești, nu o va lua nimeni in serios, mai rau o sa se facă de râs. Ea singura a pus video-ul pe telegram de buna voie, probabil mai sunt zeci de bărbați care l-au salvat exact ca tine, când a ales sa facă asta trebuia sa se gândească si sa își asume cu ce vine la pachet această "meserie", nu sa o apuce moralitatea si rușinea acum. Nu ai ce sa pățești dacă doar l-ai trimis unui prieten, poate doar daca il faceai public pe Facebook sau ceva, dar nici așa nu cred ca pățeai nimic.

| crowleydark a răspuns:

Salut! Situația este mai complicată și dacă acea mamă dorește, poate să îți facă multe ție (dar și părinților tăi dacă ești minor). Conform legii dreptului de autor, tu te-ai folosit de creația unei persoane fără a avea acordul acesteia. Pe de altă parte, ai distribuit material pornografic unui minor (prietenul tău)? Se poate considera că ai făcut lucrul acesta cu intenția de a o defăima, ceea ce iar este caz penal.
Prin urmare, dacă femeia aceasta vrea, ea poate să te dea în judecată, iar avocatul ei va decide pentru ce anume. Ideea este că ar trebui să îți recunoști vina, că ai făcut o prostie fără a te gândi la consecințe, și arată-ți bună voința să repari greșeala făcută. Clar ești vinovat și poți păți multe. Îți spun asta din perspectiva unui jurist.

| BoosTGaminG explică (pentru crowleydark):

Videoclipul acela este public, nici eu nici prietenul meu nu suntem minori.

| crowleydark a răspuns (pentru BoosTGaminG):

Nu ai drepturi de autor pe acel videoclip. Persoana care l-a creat poate să îl pună oriunde dorește. Tu dacă îl iei și îl postezi fără acordul ei, este ilegal.