| T0T a întrebat:

Oamenii care au murit la revoluţie au făcut-o în zadar sau ca să poată fi distrusă țara mai ușor după?

http://www.cocoon.ro/? p=8476

Aici aveți mai multe detalii. Dintr-o Românie temută de marile puteri, o Românie care deși comunistă avea relații și cu țări democratice, o Românie care producea aprox 8 miliarde de euro pe an din industrie și extragerea de minereuri, mai ales foarte rare, o Românie practic industrializată, o România care avea ca plan construirea unei bănci alături de China și alte țări care să fie concurentă cu FMI și banca mondială, a ajuns o țară de râsul lumii. Cum se explică acest grad, după mine chiar de necrezut, de hoție? Cum se explică că s-a distrus totul, resursele de aur și alte resurse au fost mutate în alte țări, că la noi nu e bine să ne stea nimic pe mână, că se taie toate pădurile, toate planurile care au fost făcute pentru viitor de Ceaușescu au fost distruse? Cum este posibil ca dintr-o Românie cu o infrastructură incredibilă acum să arate totul ca un șantier? Mie mi se pare ceva de basm, ceva de neconceput.
A cui e vina? Oare doar a conducătorilor sau și a românilor care sunt mereu prostiți și furați pe față? Încep să cred că românii sunt ori proști, ori fraieri. Un sistem democratic îi duce de nas, dar unul cum era cel totalitarist cu un dictator care își iubea țara ne era mai mult de folos. Încep să ajung la această concluzie.
Voi ce păreri aveți? Mai putem face ceva? Eu sincer cred că nu. La cât ni s-a furat și la cum fug românii de aici, suntem fără speranță. Degeaba am avut atâtea posibilități dacă cei care au populat aceste zone au fost hoți, nemernici și proști.

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Vina este categoric si a poporului, care se complace cu maaare placere in modul de gandire ancestral, invechit, incepand cu supunerea oarba fata de oricine ajunge la conducerea tarii si terminand cu atitudinea publica fata de sex.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Inafara faptului ca stateam destul de bine financiar si doar cel puturos nu avea loc de munca, exista si disciplina si iubire pe atunci.
Nu stau sa argumentez fiindca cred ca si tu ai idee despre ce vorbesc.
Adica... Puteai sa ai o gramada de bani, ca tot la coada stateai sa-ti cumperi ce ai nevoie.
Si aici as spune ca atunci chiar exista egalitate thinking

2)Ca sa mai fim ce eram odata... Poate in vreo 10-20 de ani.
Proasta organizare, hotia si prostia inca infloreste asa ca sanse mari nu sunt.