| SingleForOne a întrebat:

Este democratic să ai convingeri anti-democratice?
De ce da sau nu?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este democratic, in democratie fiecare are dreptul sa aiba ce convingeri vrea.
In Romania, ca si in alte tari democratice, sunt drepturi fundamentale libertatea constiintei si libertatea de exprimare.

| Werrich a răspuns (pentru Ioandelasal):

Din pacate justitia a dizolvat Partidul Totul Pentru Tara/Partidul Pentru Patrie, din cauza doctrinei legionare interzisa de Legea 217/2015, dar exista partide comuniste care chiar candideaza la alegerile parlamentare de azi (Partidul Comunistilor, Partidul Socialist Roman)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Werrich):

Sa nu facem confuzie intre convingeri personale nedemocratice si transpunerea acestora in viata, inclusiv prin infiintarea unor partide cu doctrina antidemocratica.

| RAY a răspuns:

Dar ce au alea mai special? Toate erau non natura umana, democrația e ca selectia naturala, nu ca avem noi multa libertate de exprimare dar cu lomita, colo a vb moral? Nu cadeti in exteme

| aXy99 a răspuns:

Bineinteles.
Dupa cum spunea si Ion Ratiu: "Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange ca sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine".

| Werrich a răspuns:

Este democratic, in SUA exista legal Partidul National Socialist American, Partidul Comunist din SUA (CPUSA).

| Werrich a răspuns:

Karl Marx: "Democratia este calea spre socialism".
V I Lenin: "Scopul socialismului este comunismul".

| 1231242 a răspuns:

Salutari!

Da, este sa ai, depinde de context daca le pui si in aplicare.