| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, SUA si UK sunt varf de lance in studiul stiintelor sociale?
Stiintele sociale si artele nu se pot dezvolta decat intr-un regim politic democratic, ori Marea Britanie si Statele Unite ale Americii sunt cele mai democratice tari din lume.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia asta?

| Thecurious explică (pentru darrio2007):

Ati auzit, vreodata, de psihologi, socilogi, economisti, filosofi romani care sa fie cunoscuti la nivel international?
Nu.
Marea majoritate sunt din SUA si UK.
Un motiv ar fi regimul politic. Altul ar fi investitiile in cercetare.
SUA si UK ar o politica imperialista, adica ele trebuie sa stie tot si sa afle tot.

| darrio2007 a răspuns (pentru Thecurious):

Cati din ei sunt nascuti in SUA?