| Stropdeploaie a întrebat:

Oare este normal sa avem preturi ca in Europa dar salarii ca in tarile bananiere?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca tu poti produce mai ieftin, spargi piata.

| Catrice a răspuns:

Răspunsul poporului: NU.
Răspunsul guvernanților: DA.

| Frank51 a răspuns:

Daca ne convine de ce nu? Pana la urma am inceput sa empatizez cu cei din conducere, daca au cu cine sa faca ce vor, asta e, le urez succes in continuare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu, nu este normal tu de ce crezi ca desteptii pleaca din RO si prostii raman. In RO este bine de trait pentru strainii veniti cu pensie din UK, Germania, Norvegia, Suedia, Austria si pentru chinezi si africani dar sub nicio forma pentru romani.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pentru cei care ne conduc da, pentru muritorii de rand, nu.

| AC4S4 a răspuns:

Https://www.numbeo.com/......result.jsp

Nu avem preturi ca in Europa.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

In Romania chiria si facturile sunt mai ieftine decat in alte tari din Europa, in rest, preturile la haine si mancare sunt cam aceleasi, ba chiar sunt produse alimentare mai scumpe in Romania decat in alte tari poate datorita faptului ca sunt importate.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Preturile la alimente sunt cam duble la germani, italieni, britanici (de exemplu) fata de preturile la romani.

Singurul lucru care ma deranjeaza sunt preturile la haine. Sunt mai mici in Romania, dar nu cu mult.

Numbeo are o statistica foarte buna pentru fiecare tara.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Sunt in Anglia si iti zic sigur ca preturile la alimente sunt relativ similare cu cele din Romania. Depinde de magazin, la Lidl este cel ieftin, la magazinele englezesti este putin mai scump decat la Lidl iar preturile din Romania sunt cam identice cu cele de la Lidl, ba chiar am vazut produse mai scumpe in Romania fata de Anglia. De restul tarilor nu stiu, n-am fost pe acolo inca. La haine tot similar este, si in Romania si in Anglia sunt magazine cu haine foarte ieftine si haine foarte scumpe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai văzut tu prețurile din Europa și sunt ca aici?

| Stropdeploaie explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate acolo sunt mai mici ca aici!laughing

| suntserios a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Hai sa nu exageram. Preturile în România nu sunt ca în afara. Stai tu în chirie cu 400euro în 2 camere în Paris, Londra sau Amsterdam.

Mananca tu la un restaurant decent 2 persoane în Paris, Londra, Viena cu 30 euro.

Ia tu abonament la tel ca în România cu 10 euro

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar cu 2 euro abonament - Digi

| sabin89 a răspuns (pentru suntserios):

Sau fă o lucrare la dentist aici si acolo...

| theforceofgood a răspuns:

Din punct de vedere echitabil nu este, dar după regulile după care se ghidează lumea de azi- este un lucru normal. Pe lume o interesează numai prorpiul interes, începând de la simpli oameni până la marile puteri. Doi la mână, unii î-și doresc mult pre mult, pre mulți bani, prea multă putere, prea multe interese- fapt care nu va duce la nimic bun.Ar fi în stareare să facă absolut orice să să-și îndeplinească interesele(masacre, îndoctrinări, subjugări, îndatorări, deci adevărate bătăi de joc,. Asadar nu va interesa pe nimeni că la noi în țară există salarii mizere și se trăieste rău. Tre la mână, toată lumea vre numai drepturi, nimeni obligații, toți vor să aibă totul de-a gata, să le cadă din cer, nu vor să iasă din zona de confort și nu vor vrea nici să miste niciun deget pentru schimba lucrurile. De exemplu în cazul pădurilor, 99% din populație nu o interesează că pădurile sunt masacrate în ultimul hal, de fapt nu o interesează nici de salariile izerii, ce să mai vorbim de păduri. Nimeni nu vrea să ia atitudine pentru a schimbba lucrurile, toți asteaptă să vină altcineva pentru a schimba, nicidecum ei, iar ca simplă soluție găsesc foarte mulți că vor să plece în occident, că în România nu se mai poate, e țară de cacao, dar ei nu realizează că și ei sunt parte din acest sistem, și au contribuit la acest dezastru.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru theforceofgood):

Daca era intrebarea mea iti ofeream funda fratele meu.