Întrebare recomandată | Lulu55 a întrebat:

Oare exista un termen în care facultățile sunt obligate să acorde adeverintele care tin locul diplomei? Am terminat o postuniversitara în iunie si nici pana azi nu am primit adeverinta de care am nevoie la locul de muncă.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce te impiedica sa mergi la facultate sa o ceri? Din cate stiu, trebuie sa o ridici personal.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Tu ai nevoie de ea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice cerere de acest tip, o instituție are obligația legală să îți răspundă în termen de 30 de zile. Dar dacă nu se conformează ce faci? O să îi dai în judecată? Nu merită. Te duci acolo. Rogi frumos să ți-o dea pe loc.

| Lulu55 explică (pentru sadrian46):

Postuniversitara care am făcut-o este în București, iar eu stau la 500 km distanta. De aceea când am dat licență, doamna responsabila cu cursurile ne-a spus ca le va trimite pe mail în august majoritatea fiind din alte orașe.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lulu55):

Da, sună zilnic, insistă, căci ai nevoie de ea.

| Iubireameamika a răspuns:

Nu exista nici un termen, am facut si eu am cerut de la secretariat o dovada cum ca am nevoie de dovada cum ca diploma in original de bag si foaia matricolo sunt la facultate la ei si mi-o dat pe loc. Mai fac mutre unele ca nu am chef de noi? De asemenea sapt trecuta m-am retras de la o facultate am facut cerere motiv cum ca fac 2 facultatii, si mi-a dat originala diploma de bag si foaia matricolo.

| Iubireameamika a răspuns:

Pana la urma ti-o dat? Is obligate sa iti deea du-te cu tupeu... la mine cum sunt persoana cu handicap se uita ca la o ciudata? si tot comenteaza dar nu ma las si tot obtin ce vreau. Atata le zic pana imi da si daca fac pe proastele ca nu inteleg ce vreau le mai zic o data. Asa patesc cand nu au chef de mine? M-am inscris la drept si atata comentau doamnele de la secretariat nu mi-a placut m-am retras. Am ramas doar cu facultatea de economie acolo is mult mai calculate doamnele

| Lulu55 explică (pentru Iubireameamika):

Dupa lungi discutii s-a putut. abia acum.luni o si ridic.

| Iubireameamika a răspuns (pentru Lulu55):

Asta e la noi, tara nimanui... stii cun e trebuie sa insistii pentru a obtine ceva? Tocmai ca facultatea se spune ca e invatamant superior, nu se vede sincer is foarte dezamagita