| Elayne_Yahwel_1981 a întrebat:

Părinți mei mi au cumparat o garsonieră in timpul căsătoriei pe numele meu de căsătorie si al fostului sot fără a specifica pe contractul de vânzare cumpărare că bani provin de la ei ca donație la nepoți, am doar dovada că a scos bani tata meu de la CEC si un martor care spune că cunoaste intreaga situație. Este posibil să se mai împartă aceea garsonieră la partaj? Si dacă intră si copii minori care imi sunt incredintati mie? Mulțumesc mult

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula este ca bunurile dobandite in timpul casatoriei, cu exceptia mostenirii si donatiei numai pentru un sot, sunt bunuri comune si se prezuma un aport egal la dobandirea lor, astfel ca la partaj se impart in mod egal.
Sigur ca se poate dovedi ca numai un sot a contribuit la dobandirea garsonierei, cu acte si martori si atunci garsoniera va fi atribuita numai acelui sot.
Daca nu exista alta locuinta garsoniera va fi atribuita tie, daca domiciliul copiilor minori a fost stabilit la tine, dar va trebui sa platesti sulta (o suma de bani cuvenita sotului pentru jumatate sau alta cota din garsoniera), daca la partaj nu se hotaraste ca este numai a ta.
Sigur ca, daca sunt si alte bunuri care intra la partaj, sotul poate primi acele bunuri, in valoarea care i s-ar cuveni pentru jumatate din garsoniera.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca pe actul de propietate scrie numele tau si al sotului, la partaj, totul se imparte jumate-jumate, indiferent cu ce bani a fost cumparata casa!
Copii nu intra la impartirea casei, aia se face jumate-jumate DOAR intre soti.

Copii merg cu unul din parinti, sau cum va intelegeti la judecatorie si celalalt parinte plateste pensie alimentara!
Si NU, copii nu au nici un drept la casa!

| Holiday a răspuns:

Bunurile dobandite in timpul casatoriei la divort se impart egal intre soti daca nu s-a stabilit altfel de comun acord.
Deci si acea garsoniera, pe langa celelalte bunuri dobandite in timpul casatoriei se va imparti egal, daca de comun acord nu stabiliti altfel.
Pensia alimentara care trebuie platita celui caruia i s-au dat in grija copiii este alta discutie si nu are legatura cu partajul.