| Alex2410eu a întrebat:

Salut TPU,

Bunica mea are ub apartament cumpărat un timpul casatoriei. Pe contract este doar ea. Bunicul a decedat, tata a decedat. Mai sunt doar eu. Trebuie făcută ceva succesiune după bunicul desi el nu era pe contractul de cumparare?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Daca nu exista alte documente de unde sa reiasa ca bunicul tau a renuntat la dreptul de coproprietate, trebuie facuta succesiune dupa el, iar partea lui va fi impartita intre bunica ta si fi-su. Ei vor fi proprietari. La decesul bunicii tale va fi necesara o noua succesiune, iar partea ei va reveni tatalui tau (si fratilor lui, daca are). Apoi alta, prin care partea tatalui tau iti va reveni tie (si fratilor tai, daca ai). Deci in cele din urma, dupa moartea bunicii, imobilul va ajunge in proprietatea ta si a fiului bunicului, in anumite cote, asta daca tatal tau, sau tu, nu aveti frati. Daca aveti frati, au si ei partea lor. Daca fratii tatalui tau sau ai tai au decedat intre timp, mostenitorii lor vor dobandi ce le-ar fi revenit lor.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunicul nu a avut alte bunuri atunci nu trebuie facuta succesiune. Si oricum, daca tatal tau nu a fost fiul bunicului, respectiv de sange sau adoptat, atunci nu are dreptul la mostenire dupa bunic si astfel n-ai nici tu. Vei avea doar drept de mostenire dupa bunica ta (mama tatalui).

| Emanulusa a răspuns:

Normal nu ar trebui. Daca tatal tau e singurul copil al bunicului tau atunci nu trebuie. Duci doar certificatul de deces.

| Alex2410eu explică:

Bunicul este bunic vitreg si are un fiu dintr o casatorie anterioara.