| Deadman113 a întrebat:

Parintii mei vor sa imi faca o donatie de 20 mii de euro pentru a-mi cumpara o garsoniera, pentru ca mi-am absolvit cu bine studiile superioare intr-un domeniu destul de respectabil. As dori sa stiu in afara de contractul de la notar de donatie, cum se procedeaza efectiv cu transferul? Se face inainte sau dupa contract? la suma asta automat se face prin banca, trebuie prezentat notarului transferul, extrasul de la banca? Sau dupa ce e gata acel contract se face transferul? Daca imi puteti explica putin mai tehnic cum se procedeaza! Multumesc mult

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce se incheie contractul de donatie la un notar public parintii fac transferul bancar din contul lor in contul tau. Nu trebuie sa prezinti nimic notarului in legatura cu transferul.

| zilog a răspuns:

Daca notarul iti cere bani multi si te streseaza
daca cumva parintii au firma si vor să iti lase si firma tot tie
este mult mai simplu
iti baga banii in firma
apoi te face actionar la firma respectiva apoi se retrag ei si tu ramai patron acolo asa ca ai ramas si cu banii respectivi