| LanguageMaster a întrebat:

Parlamentul poate împiedica prelungirea stării de alertă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu poate, starea de alerta se adopta prin HG si nu trebuie aprobata de Parlament.
In schimb ar putea adopta o lege prin care sa prevada incetarea starii de alerta, dar nu cred ca ar fi promulgata de Presedinte ori ar fi declarata neconstitutionala de CCR.

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Se pare că nu!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Doar dacă se modifică legislația actuală!

| JicaContra a răspuns:

Posibil, dar nimeni nu ar atinge chestia asta
politicienii sunt intre ciocan si nicovala: pe deoparte pandemia ucide, pe de alta parte, mai multe restrictii le v-a distruge popularitatea pentru ca romanul uraste restrictiile si deci nu vor mai fi alesi

gandeste-te la doua lucruri:
1. MAI ALES, starea de urgenta a fost instituita pentru ca cifrele erau foarte ridicate, ei bine acum sunt si mai ridicate si nu se gandeste nimeni sa o reinstituie
2. carantina ar trebui sa se instituie la 3 noi infectati la mia de locuitori pe zi, ei bine in Bucuresti sunt aproape 4 si nimeni nici nu se gandeste la vreo carantia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, prin abrogarea legii de exemplu

| ValentinGabi a răspuns:

Da,de acolo pleacă toate prostiile de legii.