| scp3008 a întrebat:

Pe cardul de sanatate imi arata data expirarii: 2019. Stiu ca a fost o lege care prelungea valabilitatea cardului, dar mai stie cineva exact cu ce perioada s-a prelungit?
Daca trebuie sa-l schimb cum se procedeaza? Daca trebuie mers la Casa de asigurari de sanatate pentru a depune cerere de schimbare, se face online sau fizic(stiind ca s-a scos starea de alerta), trebuie sa sun inainte la casa de asigurari?
Daca nu am nevoie de medicamente cu reteta, sau consultari decontate de la stat, cardul de sanatate mai are vreo folosinta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ca prin art.4, alin.(5) din L.55/2020 s-a prelungit valabilitatea pe perioada starii de alerta, citez:
"ART. 4
  (5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări."
Problema este ca aceasta prevedere nu se aplica in cazul tau, deoarece valabilitatea cardului de sanatate a expirat in 2019 ori starea de alerta a fost instituita abia din 2020, L.55/2020 a intrat in vigoare abia pe 25.05. 2020.

| scp3008 explică (pentru Ioandelasal):

Eu ma refeream la legea asta https://www.ms.ro/......sanatate/, Neavand legatura cu schimbariile legislative cauzate de covid. Dar pe alte linkuri vad date putin diferite. Deci teoretic cardul de sanatate mi valabil inca 7 ani de la data expirarii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru scp3008):

Mai citeste atent, se refera tot la cardurile care ar fi expirat in 2020 si 2021, pentru a face economii la buget.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit/a! Te va contacta medicul de familie. Daca te grabesti sa pleci undeva ia legatura cu el!

| scp3008 explică (pentru Salontanul):

Medicul de familie nu ma poate contacta, locuiesc in alta localitate si nu am mai fost la medic de ani de zile, iar numarul meu de telefon nu il are. Si eram curios daca mi expirat sau nu cardul, legea spune ca s-a prelungit cu 7 ani de la data rescrierii. Dar asta ce inseamna? Ca 7 ani de la data expirarii, sau 7 ani de la data emiterii.
Dar in afara de prescriptii, decontari cardul mai are vreo folosinta?

| Salontanul a răspuns (pentru scp3008):

Nu le stiu chestiile astea. Tot ce stiu este ca ar trebui sa-ti alegi alt medic in localitatea unde esti acum. Te duci si-i ceri documentul (cererea) de mutare la el. O completezi si o trimiti medicului de familie unde ai fost. ii specifici sa-ti trimita documentele prin curier contra ramburs si apoi le predai noului medic. Prelungirea de 7 ani eu n-am auzit de ea, dar daca inca il mai poti folosi inseamna ca este valabil, si atunci ea se aplica de la de la data expirarii.