| C._Madalin_Andrei_1999 a întrebat:

De ce nu a mai participat Obama la alegerile prezidențiale?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu crezi ca la ei este ca la noi, doar Iliescu a avut practic 4 mandate la activlaughing

| mihai69 a răspuns:

Că nu mai are voie. Constituția SUA permite doar 2 mandate dacă nu este stare de război.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu poate sa participe mai mult de 2 ori.

| Wr3nch a răspuns:

Poti avea doar 2 mandate de presedinte la ei si e a fost de 2 ori.

| C._Madalin_Andrei_1999 explică (pentru Wr3nch):

Are voie doar 2 mandate pe viață?

| PainTech a răspuns (pentru C._Madalin_Andrei_1999):

Da, doua mandate pe viata

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca a avut deja parte de doua mandate.

| Balalau95 a răspuns:

Pentru ca SUA nu e Rusia, in care se poate modifica, constitutia sa fie "ales" din nou tatuca Putin, a 3a oara
si nici rrrrominica unde Iliasca a avut doua mandate si jumatate

in SUA una din fundatiile democratiei e ca un presedinte poate avea maxim doua mandate

| Alll3x a răspuns:

A avut parte deja de 2 mandate.
(2 mandate per. presedinte este maximul)

| DabiJaWL a răspuns:

Poti avea doar 2 mandate de presedinte, nu mai multe, el a fost presedinte intre 2008-2016