| PicosMarian a întrebat:

Pe data de 25 aprilie, am avut proces pentru mărirea și continuarea pensiei alimentare, mi-a spus tata că decizia a fost luată dar aștept pronunțare
Între timp am mai primit pensia pe luna trecută (aprilie) dar acceasi suma de bani, când se va face pronunțarea și se va aplica mărirea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca hotararea judecatoreasca a fost luata trebuia deja sa se faca si pronuntarea si sa fie redactata hotararea, pe care o s-o primesti la domiciliu.
Obligatia de intretinere (pensia alimentara) marita va trebui sa-ti fie platita de la data stabilita prin hotarare, de regula data cand ai depus/a fost depusa de parinte cererea de chemare in judecata.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pensie alimentara? Daca ai 18 ani impliniti numai iei nimic mergi la munca.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este asa, daca continua studiile are dreptul la aceasta pana le termina, dar nu mai mult de 26 de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am inteles dar el este nascut in 1992 deci a avut demult 26 de ani daca a pus informatiile reale atunci cand a facut contul TPU. O seara frumoasa va doresc si multa sanatate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Din intrebare nu rezulta asta, dimpotriva rezulta ca si pana acum a primit intretinerea, spune a a primit-o inclusiv pe luna aprilie. Dupa asta m-am orientat cand i-am raspuns, desi pentru un raspuns sigur si corect ar fi trebuit sa-si spuna varsta si daca studiaza.

| eliancodrut a răspuns:

Babuta de CristiDin Bucuresti este pe post de controlor al datelor scrise de noi?

| eliancodrut a răspuns:

Domnule, justitia este buna, dar vai de oamenii care o populeaza.
Hotararea la un proces de-al meu s-a luat in luna februarie, dar pronuntarea a fost amanata de 5 ori cate doua saptamani. La inceputul lunii aprilie (04) s-a pronuntat. De atunci inca nu a fost motivata.
Am scris asta ca sa stii la ce sa te astepti.