| ruxandracollo a întrebat:

Pe noul cod penal care e incadrarea la contrabanda si evaziunea fiscala -?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Infractiunile de contrabanda si evaziune fiscala nu sunt prevazute in noul Cod penal ci in legi speciale, respectiv L.86/2006 (Codul vamal), ar.270 si 271 si L.241/2005, privind prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, art.3-9.
Sunt mai multe fapte care se incadreaza in aceste notiuni, le gasesti in cele 2 legi, cu md. si compl. ulterioare.

| ruxandracollo explică:

Ioandelasal mss mullttt pentru raspus... si nu sti pe ce site pot sa vad si eu legile noi petru contrabanda

| Ioandelasal a răspuns (pentru ruxandracollo):

Cauta cu Codul vamal sau L.86/2006 si o sa le gasesti pe mai multe site-uri.