| EliLeli a întrebat:

Pe viitor, UE va deveni o singura tara? Care ar fi avantajele? Si dezavantajele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, dar acestea sunt ale organizatiei si nu a unui stat.
Si am fost de parere ca s-ar putea transforma in stat federal cu timpul, in cat timp anume este greu de spus.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca UE se va transforma intr-un stat federal, de felul SUA, in orice caz nu in viitorul apropiat, avand in vedere ca mai sunt destule interese divergente ale mai tuturor tarilor si sunt diferente destul de mari in nivelul de dezvoltare si de trai.
Parerea mea este ca s-ar putea transforma intr-un stat federal doar cand aproape toata legislatia ar fi foarte apropiata, mai ales legile principale, nivelurile ar fi apropiate, toate tarile membre ar avea aceeasi moneda, interesele ar fi cam aceleasi si, in principal, majoritatea populatiei ar fi de acord.
Principalul avantaj este ca Romania nu este singura in vremurile acestea grele si se poate bizui pe ajutorul celorlalte tari membre.
Sigur ca mai sunt si alte avantaje, sa ne gandim doar la libera circulatie, la castigurile mai bune a celor care muncesc in alte tari membre UE, la acordarea unor fonduri, etc.
Singurul dezavantaj major pe care il vad eu este pierderea unor persoane inalt calificate in aproape toate meseriile si profesiile.

| EliLeli explică (pentru Ioandelasal):

Pai UE deja are imn, moneda, drapel, legislatie, institutii (parlament, justitie, banca) etc. Sunt foarte multe aspecte care dau identitate unui stat. Pe masura ce trece timpul, generatiile viitoare vor vedea cu alti ochi existenta UE. Nu cred ca vor vedea cu ochi prea buni existenta statelor ca entitati separate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru EliLeli):

Da, dar acestea sunt ale organizatiei si nu a unui stat.
Si am fost de parere ca s-ar putea transforma in stat federal cu timpul, in cat timp anume este greu de spus.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, niciodata!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. Avantaj major - capacitatea de apărare.

| Drimmero a răspuns:

UE ar trebui sa ramana o entitate, o uniune simbolica, nu un stat propriu-zis. Nu as vedea ce avantaje ar fi pentru ca oricum toate tarile membre contribuie deja la economia UE, toate tarile membre primesc bani pentru nevoile lor, deci nu s-ar face nimic diferit fata de ce e acum. In domeniul mlitar deja exista NATO, deci ue n-ar face nimic diferit nici aici, majoritatea tarilor din ue sunt deja in NATO, deci...
Fiecare tara are interesele ei, de ce ar face la comun cu ceilalti? Parerea mea e ca va fi imposibil de realizat asta, sau daca ar avea loc ar fi inceputul de sfarsit al UE din cauza divergentelor.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Nu,e imposibil de realizat.
In anii 1800 a existat o tentativa de a unifica statele din America de Sud intr-o singura tara.Si nu a fost reusit acest lucru chiar daca mare parte din tarile sud-americane vorbesc spaniola si au aceeasi credinta.
Daca in America de Sud nu s-a reusit nici in Europa nu va fi posibila o unire deoarece pe continentul european sunt multe nationalitati cu limbi si obiceiuri diferite, si la nivel de mentalitate exista diferente mari intre Vest si Est.Si sa nu uitam ca vesticii nu prea ii suporta pe cei din est, ii considera cetateni de mana a doua.
Bine, hai sa zicem ca scenariul se implineste si jn realitate.
Avantaje:pe mapamond UE ar fi a treia mare putere economica si militara dupa SUA si China.SUA,China si Rusia nu si-ar putea baga nasul in treburile UE care ar fi un jucator important pe scena politica. Poate cel mai fain lucru ar fi ca toti cetatenii UE ar trai intr-un stat dezvoltat care sa le asigure prosperitate economica.
Nu prea vad dezavantaje la asemenea idee.