| numesiprenume0 a întrebat:

Pensia pentru conditii deosebit de grele la locul de munca sau grupa 1 cum i se zicea odata, este calculata diferit față de celelalte? Cum se calculeaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se calculeaza la fel ca si celelalte doar ca te poti pensiona mai repede, varsta standard de 65 de ani fiind redusa cu pana la 12 ani pentru cei care au lucrat peste 24 de ani in grupa I de munca, actualmente in conditii speciale.
Vezi tabelele 1 si 2 de la art.55 din L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare.