| TerenteFTW a întrebat:

Pensie de urmas
Salut, sunt student si dupa ce a murit tata primesc pensie de urmas (400 lei), acum doresc sa ma angajez undeva part time cu contract, daca voi deveni salariat dar inca imi voi continua studiile, voi primii in continuare aceasta pensie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
Fata de aceste prevederi vei putea cumula pensia de urmas cu salariul pana vei termina studiile, fara a putea depasi 26 de ani.

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Da, daca esti intr-o forma de invatamant de stat si ai sub 26 de ani, primesti in continuare.