| boyandgirl a întrebat:

Pentru a conduce un microcar de la 16 ani el trebuie sa aiba maxim 500cc? Dar in cazul unui ATV? Cati cc trebuie sa aiba...e vreo diferenta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de capacitatea cilindrica a motorului. Conform art.30 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier) ambele trebuie sa se incadreze la permisul de conducere de subcategoria B1 - autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h.
Dupa cum vezi este importanta greutatea, nu trebuie sa depaseasca 550 kg. Numai bine!

| boyandgirl explică (pentru Ioandelasal):

Deci dupa cum zici tu...(daca am inteles eu bine) La 16 ani pot conduca un atv de... 150cc? (Oricum ai funda de la mine, Am pus mai multe intrebari de pe mai multe conuri la aceasta categorie si tu ai fost cel care mia raspuns cel mai bine, cel mai detaliat, cel mai explicit, esti un om de nota 10winking )

| Ioandelasal a răspuns (pentru boyandgirl):

Da, daca nu depaseste 550 kg.
Multumesc pentru apreciere. Sunt jurist si cunosc destul de bine legislatia rutiera.