| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a iesi la pensie beneficiind de anii de reducere pentru grupa I de munca, ce conditii trebuiesc indeplinite?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.263/2010 privind pensiile, in special articolele 52-61 privind pensia pentru limita de varsta si reducerile pentru conditii deosebite si speciale de munca (aproximativ grupele II si I de munca).

| alessia5158 a răspuns:

Prea devreme intrebi--- nu cred ca legea privind recunoasterea grupei I de munca, promulgata de presedintele Basescu in decembrie 2013, a intrat deja in vigoare!

Proiectul legii modifica Anexa 5 a Legii nr.263/2010 --- vezi anexa din proiect :http://www.juridice.ro/......3_2010.pdf
Proiectul prevede reintroducerea grupei I de munca, astfel incat cei care au lucrat in conditii grele de munca si au stagiu complet de cotizare, pentru fiecare an lucrat, se pot pensiona cu 6 luni mai devreme.

Deci, conditiile sunt doua : stagiul complet de cotizare si anii lucrati in grupa I de munca.