| Ady28 a întrebat:

Am lucrat in grupa 2 de munca 13 ani si 10 luni cati ani beneficiez reducere la iesirea la pensie?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Reducerea varstei standard de pensionare este de 2 ani si 6 luni, in conformitate cu datele din Tabelul nr.1 de la Art. 55 din lege:http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1173

p.s. Ai 12 ani impliniti in grupa a doua de munca(conditii deosebite), nicidecum 14 ani pentru care reducerea este de 3 ani!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani, respectiv te vei putea pensiona la 62 de ani.