| MariusBv9292 a întrebat:

Pentru a ne reprograma la traseu trebuie să așteptăm 2 săptămâni neapărat sau dacă am făcut cele 6 ore și avem adeverința, ne putem reprograma mai repede?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9. "
Rezulta ca poti merge sa te reprogramezi chiar si inainte de 15 zile de la data respingerii dar nu vei fi programat mai repede de 15 zile de la aceasta data, de altfel in practica vei fi programat mult mai tarziu.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Ioandelasal):

Orele suplimentare pot fi efectuate cu, câteva zile înainte de examen? In sensul sa le platesc, sa primesc adeverință, să mă programez și în funcție de data programării sa efectuez și acele ședințe?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu are importanta cand efectuezi cele 6 ore, important este ca la examinare sa prezinti adeverinta ca le-ai facut.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Ioandelasal):

Super, mulțumesc.

| MariusBv9292 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos!