| tibetan74 a întrebat:

Pentru avocati:Am lucrat 7 ani ca economist la un cabinet de expertiza contabila. Intre timp, am devenit expert contabil si mi-am deschis propriul cabinet. O parte dintre clientii cabinetului unde am lucrat ca salariat vor sa devina clientii mei, fara sa-i influentez in vreun fel, fara sa le promit tarife mai mici sau alte favoruri, pur si simplu s-au obisnuit cu mine eu fiind cel care discutam cu clientii si nu administratorul. Daca îi accept ca si clienti pot fi acuzat de concurenta neloiala? Precizez ca in contractul de munca nu am avut stipulata clauza de confidentialitate sau concurenta neloiala.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu sunt avocat, dar am avut o situatie similara, daca nu scrie nimic in contract, nu ai nicio treaba si daca ar scrie ceva, ar trebui sa se probeze ca tu "i-ai convins" sa vina la tine, ceaa ce am inteles ca nu e cazul la tine. Legat de problema moralitatii, vad in poza un copil frumos care cu siguranta nu creste cu aer.
Asa ca spor la treaba si portofoliu de clienti stufos! Toate cele bune!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt avocat, doar jurist. Nu exista o interdictie legala, in legatura cu problema ridicata de tine, in afara unor prevederi exprese in contractul individual de munca ori a vreunui act aditional la acesta sau vreunei anexe separate. Daca nu ai semnat nimic de acest gen atunci problema este doar morala, legal nu ai nici o raspundere. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Fara o clauza clara in contractul tau de munca, nu este vorba de concurenta neloiala. Indiferent daca vin singuri sau daca ii convingi tu, chiar oferindu-le conditii mai avantajoase.

| sonya a răspuns:

Buna. Citeste cu atentie contractul, daca mai vreo copie pe acasa. Trebuie sa vezi daca a fost sau nu stipulata vreo clauza de genul. De obicei ele sunt pe la sfarsitul contractului in care se specifica si suma pentru ele. Daca nu e stipulat atunci e ok. Nu poti fi acuzat cu nimic deoarece poti dovedi cu contractul. De obicei in contractele obisnuite specifica ca nu ai voie sa deschizi o firma cu acelasi domeniu de activitate.

| Kryptal a răspuns:

Consulta un avocat de dreptul muncii.
www.dreptulmuncii.eu