| IamPharell a întrebat:

Pentru cei care cunosc. Vreau sa vand un calculator l-am pus pe pe un site la pret de 600 RON. Un roman care sta in Anglia vrea il sa il trimit prin posta (DHL Express) si a zis ca imi ofera 240 EURO pentru nepotul lui care este in Nigeria. I-am zis sa imi dea datele pentru expediere si mi-a dat exact toate datele :
Adresa, codul postal, nume, nr de telefon tot si mi-a zis sa ii zic numele meu codul iban, adresa bancii, nr meu de tel pentru a trasnfera bani si cat costa cu tot cu transport. Intrebarea este : Pot sa imi iau teapa? sau cum sa procedez sa ii cer banii in avans sau pe toti si eu sa-l trimit sau nu stiu cum sa fac, ca nu vreau sa platesc la posta coletul pana in nigeria si sa nu il mai ia. dau funda si vot.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Iti iei garantat, 100% teapa.

Aceasta procedura se cheama "scam". Iar Nigeria este un loc in care se face din greu asta.

In alte tari, scam-ul face ravagii. Am amici care au patit-o in alte tari, la fel: cu cumpararea de masini si cu inchirierea de case. Si suna atat de bine, incat nu s-au prins decat la final. Cand cereau chiria pe 1 luna jumatate iar legea permite cererea chiriei pe 1 luna (nu ma refer la Romania).

Poate ai primit si tu des mailuri de genul sunt [nume african], regele tribului nu stiu care, da si mie niste bani ca am o suma foarte mare nu stiu unde si vreau sa o pun pe numele tau ca ma urmaresc dusmanii.

Iar pe de alta parte, cati oameni sunt interesati acum de Nigeria si de trimiterea de calculatoare second hand? Cand ebola rupe tot acolo?

Banii in avans nu o sa ii primesti. O sa apara diverse alte probleme. In plus gandeste-te ca tu ai cerut 600 RON si ala vine si iti da, asa de la el putere: 240 euro, care inseamna aproape dublu. Si iti spune valorile in euro. Cand in Marea Britanie se foloseste inca lira sterlina. Iar daca este in Nigeria, in general cei care lucreaza acolo sunt platiti in dolari. Pentru ca Nigeria exporta petrol, si primeste in general dolari pe petrol.

In fine, te-as sfatui sa nu iti pierzi timpul si sa nu continui discutia. Nu fi lacom, pe chestia asta se bazeaza si ala.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Deja daca ai zis Nigeria, e clar. SCAM.

| Radu284 a răspuns:

Mai trebuie sa intrebi asa ceva?
Daca e din Nigeria, e 100% teapa. Nu este posibil sa nu fie teapa, chiar daca iti trimite cash iniante sa-l livrezi e tot teapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teapaaa.Lasa ma ca ala putea gasi calculator si in anglia.Si acolo sunt pc uri si mai bune si mai rele.Pentru nepotul din Nigeria? Hai ma lasa-ma. Vrea contul tau sa ti-l poata sparge.Sa trimita banii prin western union, tu te duci la transilvania sau bcr cu codul care ti-l d el, cu numele lui si nr de telefon si ii scoti.Nu sa ti-ii plaseze in cont.Asa sa-i spui, trimite banii prin western union si sa-ti dea codul.
Mai bine renunta la acel roman ca e teapa curata se vede de la o posta.

| AnimatedSignature a răspuns:

E țapă.
A mai pus cineva o întrebare că vinde un telefon cu 900 lei dar ăla îî dădea 440 Eur, tot pentru "nepoțelul" lui din Nigeria.

| badearazvan a răspuns:

Cere intai bani eu cred ca e teapa de ce ti-ar da aproximativ 1000 lei pe un pc la mana a doua cand ar putea sa mai puna putin si sa ia unu nou si mai bun

| IamPharell explică (pentru badearazvan):

A zis ca lucreaza in marina si nu prea are timp sa vorbim. PC-ul este nou cu garantie si e un pret foarte bun la ce componente are. Asa am zis si eu sa ma duc la posta sa intreb cat costa pachetul pana in nigeria si ii cer 240euro+pretul pachetului.